| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Dacă am primit in data de 28.08. 2019 somatie de executare silită in urma unei amenzi neplătite, până când se poate plati amenda înaintea executării silite?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura fiscala amenda se poate plati in termen de 15 zile de la primirea somatiei. Daca nu este platita in acest termen organul fiscal poate demara procedura de executare silita. Astazi esti la limita, maine se implineste termenul de 15 zile.
Sigur ca, in practica, se mai intarzie executarea silita, dar este bine sa nu te bizui pe aceasta.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Ioandelasal):

Deci mai am timp sa o platesc daca ma duc maine la prima ora fara sa fiu executat silit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Da, maine este ultima zi, asa ca o poti plati si nu vei fi executat silit.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu scrie in somația aia?