| Megaquest a întrebat:

Salut.Daca buletinul imi expira pe 10 august,pot sa il schimb inainte de a expira, de exemplu maine?
Funda big grin

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Da,se poate cat mai ai timp pana miercuri, ca sa poti completa niste formulare si mai trebuie niste acte necesare pentru dosar! Poti sa depui la Evidenta Persoanelor, actele pregatite si formulare completate, si sa ceri sa elibereze o adeverinta care sa ateste ca seria si numarul buletinului este valabila pana la expirare. La data expirarii(10 August), buletinul tau trebuie sa fie gata si sa te duci sa-l iei!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Preschimbarea cartii de identitate (ca buletine nu se mai fac de cca 20 de ani) se poate face cu cel mult 180 de zile inainte de expirare, astfel ca poti merge linistit maine.

mira
| mira a răspuns:

Da.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti cu 3 luni inainte

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de expirare!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

Deci, deja poţi primi o AMENDĂ ( între 40-80 de lei ) pentru nerespectarea termenului minim :(

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/documente_necesare.html

Toate cele bune.

| TheAce a răspuns:

Poti sa il schimbi in regim de urgenta, in 24 de ora. Exista o taxa suplimentara, precum la pasaport, dar se practica daca e neaparata nevoie.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Da, sigur.

| DianaDobritoiu a răspuns:

Poti,eu stiu o colega de a mea si l-a schimbat cu 3 luni inainte...

| Mihaela23_2814 a răspuns:

Bineinteles ca poti.