| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Daca cineva are din 2017 poza cu buletinul, eu cun pot afla daca acea persoana a facut credite sau altceva? Am vândut un aparat foto profesional și persoana respectiva mi-a cerut poza cu buletinul meu sa se asigure ca acel aparat nu-i furat. Pana acum nu am avut probleme sau ceva, anul trecut mi-am făcut și o rata la altex pentru un televizor și bănuiesc ca daca era ceva nu mi-ar fi acceptat rata la credex. Dar am aflat ieri o știre legat de genul asta și am cam întrat în panica. Deci cum as putea sa aflu?

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal nu poate, singura exceptie ar fi daca o face la intelegere cu un functionar de la credite din banca.

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Am auzit ca se pot face credite online doar cu buletinul... o fi adevărat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Nu cred, ori banca serioasa nu acorda credit fara sa-l vada fizic pe imprumutat.

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Cum s-a întâmplat în acest caz: https://www.google.com/......n-uri.html este foarte ciudat căzul

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Dacă mi-a fost acceptata anul trecut în octombrie rata la altex prin credex și n-am figurat cu ceva ca rau platnic undeva, bănuiesc ca ar fi în regula?

| Mihai0101 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Asa cred si eu dar daca ai timp liber si gasesti ar fi mai bine

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da, este in regula.

| Brizbriz a răspuns (pentru Ioandelasal):

Oops, acum tu gresesti:
https://www.google.com/search?q=credit+online+numai+cu+buletinul

"acum 18 ore | Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):
Am auzit ca se pot face credite online doar cu buletinul... o fi adevărat?"

da, dar nu credite mari
iar raspunsul la intrebarea ta e la biroul de credit
https://www.birouldecredit.ro/
unde tu poti sa vezi ce status ai (ai dreptul asta) si oricum, oricine iti da un credit, acolo te verifica prima oara, dupa care, on-line te pune sa faci poza cu buletinul langa fata, sau ceva de genul asta (stiu ca se poate, dar nu am facut niciodata)

| Wordofthat999999 explică (pentru Brizbriz):

Dar n-an cont acolo...

| Brizbriz a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Iti faci

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te a pus câteva sa plătești rate de care nu știai in ultimii 5 ani?

| relian a răspuns:

Despre ce OZN-uri vorbesti aici laughing adica buleltinul tau este secret sau ce?
Vrei sa spui ca nu ai dat buletinul tau nimanui niciodata? ce om prapastie mai esti laughing tu crezi ca banca e gen piata de zarzavaturi,vai de mine ce prapastie mai esti.
Cred ca tu ai tremura zilnic daca ai locui in o tara unde folosesti card oriunde,ori sa pui datele mai stiu eu pe ce webiste,cum am zis esti omu prapastie.
Imprumuturi online laughing asta e si mai tare,desigur toata lumnea asa se imprumuta doara online.
Si ipotetic vorbind de ar exista credite online,daca pui ID sa zicem,aia nu-s de astia gen prapastie ca tine,sau dropu de sare laughing aia ar cere si video,sa vada daca cel din buletin este aceiasi persoana cu cel care apare la camera.

Acy vrei sa afli ce? Daca a ljuat careva imprumut pe baza a ce? Ca i-ai dat tu copie digitala,sau chiar copie dupa buletin.
Naspa de tot, daca lumea asta ar fi fost asa cum iti imaginzi tu, eram de mult timp la fundul prapastiei, dar uite ca nu sintem, unia mai sit, de aia se numesc oameni prapastie laughing

| Wordofthat999999 explică (pentru relian):

Mulțumesc pentru răspuns, dar am uite știrea asta... https://www.google.com/......n-uri.html

| Wordofthat999999 explică (pentru relian):

Problema e ca multe bănci de gen trec cu vederea și nu te verifica 100% asa cum se spune. Deși e penibil ca totuși ar ieși și ei în pierdere sa dea oricine credite.

| relian a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Bancile in RO nu ies in pierdere,legea din RO este una de asta dictatoriala,lege tilhareasca laughing bancile desi is private is mina in mina cu guvernu.
Eu in aicxi unde sunt nu am vazut asa ceva,adica guvernul sa se implice in afacerile bancilor,ma refer daca o banca da un imprumut cuiva si ala nu plateste sa intervina guvernu,sa il oblige pe om sa plateasca,sa intervina fima unde ala lucreaza sa ii ia bani din salariu laughing adica cei rahatu ala?
asa ceva nu-i logicv,banca e privata,este afacerea lor,daca nu stiu sa se organizeze,sa aiba reguli si sigurante cui da credite sa fie sanatosi.
Aici nu exoista asa ceva,banca daca imi da mie credit si eu nu le mai dau nimic,o ia in barba laughing asa ca bancile aici dau imprumuturi celor in care au incredere,te verifica,trebuie sa te califici,is anumite criterii,nu gata apare unu oarecare dai aluia bani laughing de aia acolo bancile is slabe,apeleaza la guvern sa scoata banii ce i-au dat ei unora asa la plesneala.
Dar se pare nici in RO nu mai dau aia acum asa bani,cum s-a dat pe vremuri,te duceai cu buletinu si iti dadeu aia pe ochi frumosi credite.

Dar ce spui tu ca cineva are poza ta,e p[isto; l cu apa,asa multi au ID tau,banca,mai stiu eu politia,primaria, unele firme unde ai lucrat sau lucrezi, deci ID tau nu este secret, ori mai stiu eu ce.
Bine aia au copie dupa ID tau, la banca nu merge sa te duci cu copie si gata iti dau aia bani, nici sa faci cont nu te accepta asa.

Deci nu vad ingrijoarea ta pentru ce.Nu te verifica bancile 100% adica? Deci se duce ala sa zicem cu o copie dupa ID tau,asa si cand ala vede ca e copie,cand vede ca e alta persoana in poza,tu te auzi ce spui laughing pai cheam ala imediat politia,il aresteaza pe ala imediat.

Nu vad pe careva sa incerce macar sa faca ceva de genul asta, adica sa se bage singur la bulau.
Ce vezi tu pe net alea is povesti, oamenii pun tot felul de rahaturi, tu trebuie sa crezi doara ceva verificat, nu mai crede tot ce vezi, gasesti pe netu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti s-a spus ca nu poate sa faca mare lucru cu poza buletinului. Calmeaza-te, nu te mai agita atata.

| Mihai0101 a răspuns:

Da este posibil ca individul sa faca o intelegere un deal cu un functionar de la banca si asa sa scoata un credit.Nu este recomandat sa sai oricui asa datele tale cu caracter personal te poti trezi cu surprize!

| Wordofthat999999 explică (pentru Mihai0101):

Da... dar in afara de asta ar putea face și altceva? Cum as putea afla sau ar bine sa-mi schimb buletinul sa-l dau pierdut?

| Mihai0101 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da este o varianta sa refaci buletinul sa fi mai sigur! La persoane private nu ai de ce da buletinul doar in caz de legitimare politie si la banca atat.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Mie mi se pare ciudat totusi ca el avut nevoie de buletinul tau nu are cum verifica el daca e furat sau nu! Numai politia are acesta calitate de a identifica un prosdus furat si de al numi produs furat!

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Eu asa zic sa refaci buletinul e mai sigur asa!

| Wordofthat999999 explică (pentru Mihai0101):

Nu am timp sa merg ca fac scoala de soferi și urmează în doua săptămâni sa dau examen la traseu plus munca și altele, poate o voi face după ce rezolv din astea. Dar totuși anul trecut am făcut o rata la altex pentru un televizor în octombrie 2021 prin credex, bănuiesc ca dacă aia m-au verificat ca figureze ca rau platnic undeva nu cred ca mi-ar mai fi acceptat acea rata sau ceva mi-ar fi zis aia care mi-au făcut verificările dacă sunt în regula...