| KrakoWz a întrebat:

Salut, daca demisionez din locul meu actual de munca si ma mut in alt oras si o sa ma reangajez ce acte ar trebui pentru aceasta treaba? Si daca demisionez pot cere fara preaviz sau imi dau ei obligat prea chiar daca eu nu vreau?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie exact de actele de care ai avut nevoie si la actualul loc de munca: actul de identitate, acte de studii, fisa medicala cu apt de munca", posibil certificat de cazier, etc. In orice caz o sa-ti spuna exact de ce acte ai nevoie, in functie de locul de munca.
Poti demisiona dar va trebui sa respecti perioada de preaviz, daca angajatorul o cere si nu vrea sa renunte la ea.
Poti pleca si fara sa o respecti dar, in acest caz, angajatorul iti poate desface contractul individual de munca pe motiv disciplinar, respectiv pentru absente nemotivate si poti avea probleme la angajare, mai ales daca o sa-ti solicite o recomandare de la actualul loc de munca.
Doar daca esti in perioada de proba poti pleca fara preaviz, cu o simpla notificare si fara a o motiva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Preavizul trebuie sa fie stipulat in contract. Daca nu este stipulat, poti demisiona fara preaviz. Poti sa demisionezi fara preavizi si daca pattronul este de acord, lucru ce se precizeaza in decizia de de misie.
Demisionarea fara respectarea preavizului poate sa nu aiba consecinte, decat sa nu mai ai banii care ti-i datoreaza firma, dar se poate sa te dea in judecata si va obtine daune interese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti pleca si fara preaviz maxim te taxeaza la ultimul salariu, sau nu-ti mai platesc zilele libere(daca ai )

| Design2021 a răspuns:

Iti poti da demisia la zi, fara preaviz.
Pt a te angaja in alt loc iti trebuie cv si buletinul, depinde de firma unde vrei sa mergi, o sa iti spuna ei daca mai ai nevoie de ceva.