| anonim_4396 a întrebat:

Salut, dacă ești începător și cineva îți împrumută mașină e obligatoriu să pun lămâia in geam sau doar la mașina personală? Mi-a zis că nu-i nevoie că nu-i mașina mea personala

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este obligatoriu sa pui semnul de incepator, la orice masina pe care o conduci, legea nu face distinctie intre masina ta sau a altuia ci se refera la incepator.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.149.(1) Conducătorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:"

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca ai gandi logic, ti-ai da seama ca TU esti incepator, nu masina. Lamaia o pui in geamul oricarei masini pe care o conduci in primul an.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai ca e buna asta... logica simpla zice ca esti incepator in toate masinile nu doar a ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logic că e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate si o piersica.

| aneliram a răspuns:

DA, e obligatoriu.

| Doja a răspuns:

Trebuie sa te gandesti la lamaie ca la un serviciu pe care-l faci celorlalti soferi. Daca o ai, ei vor vedea ca exista posibilitatea sa nu te descurci, si te vor proteja/ocoli.

| Uvox a răspuns:

Este obligatoriu. Ai dreptate, masina stie sa mearga dar soferul acum capătă experienta.

| Greeny211 a răspuns:

Atâta timp cat esti incepator, este nevoie din cate ştiu.