| Lionesseh a întrebat:

Dacă eu am 19 ani și îmi continui studiile, iar tatăl meu nu a plătit pensie alimentară (mama nu a solicitat-o), pot obține, în urma unei solicitări a pensiei alimentare, banii și din urmă?
Răsplătesc un răspuns care conține mai multe informații despre asta! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus iti poti da tatal in judecata si sa ceri si pensia alimentara pe ultimii 3 ani anteriori datei depunerii cererii de chemare in judecata. Cererea se depune la judecatorie. Se poate primi pana la terminarea studiilor dar nu peste varsta de 26 ani, chiar daca nu termini studiile pana la aceasta varsta.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti cere rectroactiv timp de 3 ani suma cat ai fost minor.
Daca dupa majorat ti-ai continuat studiile, atunci poti primi pensie pana la varsta maxima de 26 ani.
Pentru a le obtine, trebuie sa-l dai in judecata pe tatal tau. El insa te poate lasa fara mostenire, prin excludere din testament, precum te poate si dusmanii pe viitor, daca-l ataci in instanta.

Cel mai bine este sa ajungi la intelegere ameabila cu tatal tau.

| baru a răspuns:

Da, se poate. Totul se rezolva in instanta.

| sierra1 a răspuns:

Răspuns scurt: NU (alte informații sunt inutile)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! La varsta ta numai poti face nimic, pensia alimentară se dă pînă cand copilul are 18 ani deci esti major, unicul lucru care il poti face este sa ti cauti servici si sa trăiesti pe banii tai. In rest nimic, pensia alimentara nu o vei primii niciodata, daca nu ti a dat tatăl tau pînă la 18 ani pensia, acum el numai are nicio obligatie in fața legii sa-ti dea nimic, doar daca vrea el sa-ti dea bani de buzunar un 50-100 lei. Altceva nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti fată? Sau băiat?

| GabiNoS a răspuns:

Pensia alimentara continua pana la 26 de ani si pana iti termini studiile, dar nu mai mult de 26 de ani. Il poti da in judecata si iti da si din urma. Inscrie-te la facultate la buget, la zi ca sa poti primi pensie in continuare. Daca esti inscris la ID nu mai primesti pensie.