| shoricel84 a întrebat:

Daca îmi cumpăr o masina din alt judet de ex CS(Caras Severin), trebuie neapărat sa o înscriu in judetul meu adica Prahova sau pot sa o las cu plăcuțele de CS?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui s-o inmatriculezi pe tine, in judetul tau de domiciliu, in maximum 90 de zile de la data cumpararii. Daca nu o faci se va suspenda inmatricularea si te trezesti ca tu circuli cu o masina cu inmatricularea suspendata, fapta constituind o contraventie grava.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Ordonanță de guvern:
Suspendarea înmatriculării unui automobil intervine, în principal, atunci când, în urma achiziționării unei mașini, noul proprietar nu anunță autoritățile despre tranzacție. Concret, noul deținător trebuie să anunțe tranzacția printr-o solicitare de transmitere în evidențele oficiale a dreptului de proprietate asupra automobilului în maximum 90 de zile de la cumpărare. Până acum, acest termen era de doar 30 de zile.