| anonim_4396 a întrebat:

Salut,daca la intrarea intr-un parc este instalat un indicator ce interzice intrarea cu bicicleta, poti intra cu scuterul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula interdictia este printr-un regulament adoptat de consiliul local. Uite prevederile dintr-un asemenea regulament:
"10) Pentru siguranța utilizatorilor, plimbarea pe biciclete în parcuri este interzisă, cu excepția pistelor marcate. În acest caz cicliștii trebuie să acorde prioritate pietonilor.
(11) Circulația bicicletelor copiilor foarte mici este permisă doar pe alei, în măsura în care nu afectează siguranța persoanelor.
(12) Pentru siguranța utilizatorilor, folosirea patinelor cu rotile sau a scuterelor nemotorizate în parcuri este permisă numai în locurile semnalizate ca atare. În acest caz, acești utilizatori trebuie să acorde prioritate absolută pietonilor.
(13) Copiii foarte mici pot utiliza cele două mijloace de locomoție prevăzute la alin (12) pe alei, înmăsura în care nu afectează siguranța persoanelor.
(14) Pentru siguranța utilizatorilor, skateboardingul este permis numai în spațiile semnalizate ca atare.
(15) În locurile de joacă nu este permis accesul cu biciclete, patine cu rotile, scutere nemotorizate sau skateboarduri, cu excepția celor aparținând copiilor foarte mici, însoțiți de adulți.
(16) Este interzis accesul tuturor vehiculelor sau autovehiculelor, cu excepția celor autorizate (vehicule de serviciu, pentru prestarea de servicii de amenajare și întreținere, pentru lucrări de interes public, de intervenții la rețelele edilitare, pentru aprovizionare), precum și al celor aflate în misiune."

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este interzisa bicicleta atunci este interzisa si intrarea cu scuterul. Parcurile sunt pentru pietoni, nu pentru autovehicule.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sunt indicatoare care interzic toate autovehiculele si vehiclulule, dar totusi indicatorul interzice doar bicicleta, de ce nu a fost montat un indicator pentru interzicerea tuturor autovehiculelor, eu din cate stiu ce nu este interzis este permis.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioandelasal):

In cazul asta, nici bicicleta nu-i un autovehicul si totusi, daca semnul de bicicleta este prezent pe un indicator, atunci si scuterul intra in aceeasi categorie de mijloc de transport, fiind si el interzis.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Violleta2022):

Si eu ce i-am spus utilizatorului in primul raspuns?

| Ioandelasal a răspuns (pentru IIIshaneIII):

De regula interdictia este printr-un regulament adoptat de consiliul local. Uite prevederile dintr-un asemenea regulament:
"10) Pentru siguranța utilizatorilor, plimbarea pe biciclete în parcuri este interzisă, cu excepția pistelor marcate. În acest caz cicliștii trebuie să acorde prioritate pietonilor.
(11) Circulația bicicletelor copiilor foarte mici este permisă doar pe alei, în măsura în care nu afectează siguranța persoanelor.
(12) Pentru siguranța utilizatorilor, folosirea patinelor cu rotile sau a scuterelor nemotorizate în parcuri este permisă numai în locurile semnalizate ca atare. În acest caz, acești utilizatori trebuie să acorde prioritate absolută pietonilor.
(13) Copiii foarte mici pot utiliza cele două mijloace de locomoție prevăzute la alin (12) pe alei, înmăsura în care nu afectează siguranța persoanelor.
(14) Pentru siguranța utilizatorilor, skateboardingul este permis numai în spațiile semnalizate ca atare.
(15) În locurile de joacă nu este permis accesul cu biciclete, patine cu rotile, scutere nemotorizate sau skateboarduri, cu excepția celor aparținând copiilor foarte mici, însoțiți de adulți.
(16) Este interzis accesul tuturor vehiculelor sau autovehiculelor, cu excepția celor autorizate (vehicule de serviciu, pentru prestarea de servicii de amenajare și întreținere, pentru lucrări de interes public, de intervenții la rețelele edilitare, pentru aprovizionare), precum și al celor aflate în misiune."

| Violleta2022 a răspuns:

Nu. Bineinteles ca nu.
Pai scuterul ce este, nu-i o bicicleta cu motor?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Violleta2022):

Din punct de vedere practic da, din punct de vedere legal nu este un autovehicul

| IIIshaneIII a răspuns:

Gata multumesc amandurora pentru raspunsuri, oricum nu intram cu scuterul in parc, totusi am intrat mereu cu bicla cu toate ca e interzis parcurile sunt arhipline de biciclisti

| elcosmin a răspuns:

Teoretic nu, dar practic nu o sa se lege nimeni de tine. Si in Bulgaria intr-un parc era semnul interzis biciclete, si se plimbau aia cu biciclete, scutere si mai stiu eu ce.