| anonim_4396 a întrebat:

Daca lucrez pe contract nedeterminat si am facut 7 luni de munca pot sa imi dau demisia la zi? Nu as vrea sa stau in preaviz

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să pleci în orice moment. Preavizul este creat astfel încât compania să nu sufere din cauza plecării tale imediate. În perioada preavizului ei pot să caute un înlocuitor. Depui pe masă demisia și pleci. Dacă procedezi astfel ei te pot pedepsi prin desfacerea contractului de muncă de o manieră care să determine pe alții să te angajeze mai greu, pe motiv că ești neserios.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de demisie salariatul este obligat sa mai lucreze perioada de preaviz, bineinteles daca angajatorul nu renunta la aceasta.
Daca nu se respecta angajatorul poate desface disciplinar CIM, pe motiv de absente nemotivate si aceasta poate fi o problema pentru angajarea la un nou loc de munca.

Bula
| Bula a răspuns:

Termenul de preaviz este obligatoriu prin lege.
Acel termen este necesar angajatorului sa-si caute un inlocuitor pentru post, respectiv sa se faca lichidarea reciproca ale datoriilor (tu pentru firma si firma pentru tine, cum sunt: banii datorati muncii tale efectuate, predarea inventarului predat tie si evaluarea eventualelor lipsuri, etc.).

Daca nu respecti termenul de preaviz, angajatorul poate invoca multe lucruri in defavoarea ta, cum sunt: pierderi cauzate de absenta ta, lipsuri la inventar etc. si iti pot da si referinte negative, daca un viitor angajator cere de la ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Preavizul e obligatoriu daca nu e altfel specificat in contract sau daca nu te intelegi cu anagajatorul

| Andreeush a răspuns:

Depinde de angajator, sunt unii care cer preaviz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu esti intr-o functie de conducere, poti pleca cand vrei tu fara preaviz, cu lichidarea la zi sau simplu: nu te mai prezinti la lucru pana iti desfac contractul de munca.
Consecintele negative is:
-s-ar putea ca in viitor sa nu te mai angajeze inapoi
- Iti pot taia banii ce trebuia sa primesti in ultima luna lucrata
-