| dikaaa a întrebat:

Daca ma intorc in tara dintr-o zona cu risc ridicat de raspandire al noului virus covid 19 (ex Spania, franta, Germania) cum se va desfasura carantintarea la domiciliu? Trebuie sa ramana si familia in carantina cu mine sau ei au voie sa paraseasca incinta? Nu am gasit nici un document care sa specifice acest lucru si poate se gasesc persoane in situatie similara care au fost informati
Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Decizia iti apartine! Unde declari ca vei sta, acolo trebuie sa mergi fiindca Politia vine si te verifica.
Nepotul meu venit din Belgia in tara a declarat ca merge acasa la parintii lui, la bloc, deoarece acestia nu sunt acolo, sunt la tara la bunici.
la cateva zile dupa ce a ajuns baiatul acasa, a venit Politia si l-a sunat, rugandu-l sa iasa pe balcon, ca sa-l vada.
Baiataul a iesit iute in balcon si le-a facut cu mana politistilor dar a iesit si taica-su, curios, ca orice roman asa ca, politia a urcat imediat si a facut proces verbal de constatare ca au gasit in apartament 3 persoane, fiindca mai era si maica-sa prin bucatarie, asa ca, i-a bagat pe toti 3 in carantina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu au voie sa părăsească locuinta, altfel ce carantina mai e

| dikaaa explică (pentru suntserios):

Teoretic da, se preciza asta in documentele oficiale de la inceputul pandemiei. Acum insa nu este precizat faptul ca si restul familiei trebuia sa stea autoizolata, se spune clar doar despre persoana venita din afara.

| InsaneZor00 a răspuns:

Din cate stiu, daca te intorci acasa va sta toata familia in carantina. Am prieteni la care li s-au intors rude din afara din zone cu risc ridicat de raspandire si pentru a se duce la munca a trebuit sa stea la altcineva pana iese acea persoana din carantina.