| Ionut321123 a întrebat:

Daca mi.am cumparat un scuter de la cineva fara nici un act nimic as putea sa-i fac acte, sa-l inscriu ca sa pot circula cu el. Daca da cam cat m-ar costa si ce ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici macar un contract de vanzare-cumparare n-ai facut? Nu te-ai gandit ca poate fi furat?
Trebuie sa ai macar acest act asa ca incheie unul, apoi poti da o declaratie la un notar public, autentificata de acesta, in care declari ca ai dobandit scuterul in mod legal prin cumparare, ca nu este furat si ca vanzatorul nu ti-a dat nici un act. Cu contractul de vanzare-cumparare si declaratia notariala vei putea inregistra scuterul la primarie.

| Solon a răspuns:

Ca sa-l inscrii, iti trebuie documente de provenienta, factura, contract vanzare cumparare... ceva. Inteleg ca nu ai. Cam problem.

| stefano200 a răspuns:

Nu-l vei putea inscrie never deoarece ar putea fi chiar furat poti avea mari necazuri cu politia vai

| Cătălin_Sandu_George_1994 a răspuns:

Daca ai rezolvat ceva spune-mi si mie ce ai facut ca sunt in situatia ta happy Astept raspuns