| HHTR a întrebat:

Salut, daca parchez pe un loc destinat celor cu dizabilități, ce amenda risc? Și cine o primește conductorul sau proprietarul? Având în vedere ca șoferul nu se afla la acel moment acolo cu polițistul... poate sa ridice mașina?
As dori sa știu răspunsuri de la cei care sau confruntat cu asa ceva. Mulțumesc

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cand scrieti dati si detalii, care loc cu dizabilitati, daca e un loc de parcare personal al unui handicapat da iti ridica masina, daca e un loc de parcare in zonele locurilor cu plata iar tu ai parcat pe un asemenea lor, iti da doar amenda nu iti ridica si masina. Amenda cred mai mutl ca sigur ca o primeste proprietarul masinii.
Eu nu as recomanda nicio varinata de a parca pe locul handicapatilor, chiar daca nu sunt de acord cu acordarea acestor locuri de parcare pentru ca stiu cati nesimtiti le-au obtinut pe nedrept, ei neavand niciun handicap!

| HHTR explică (pentru Simpatic):

Un loc public cum ar fi cele de la moluri sau benzinării.

| Simpatic a răspuns (pentru HHTR):

Se da amenda de catre Politia Locala in acest caz, si amenda este destul de mare.
Deci e bine de cautat un loc liber, daca stii ca stai foarte putin si nu e o zona aglomerata unde politia sta la panda pentru asa ceva poti parca si pleca repede, la benzinarie nu cred ca sta politia la panda, in oras in locurile cu plata stau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din păcate nu se ridica masina, se da o amenda soferului

| HHTR explică (pentru suntserios):

Și dacă șoferul nu se afla în sau lângă mașina?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru HHTR):

Ori te asteapta ori primesti in parbriz o felicitare sa mergi la sectie sa lamuresti problema.

Asta daca nu te trezesti cu o roata blocata. Unele mall uri mai fac din astea

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind de ce sa parchezi pe locul unei persoane cu handicap, numai sunt alte locuri? Sau parchezi ca asa vrei te doare in.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.448/2006, rep. in 2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 100
  (1) Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:
  g) parcarea altor mijloace de transport pe locurile de parcare adaptate, rezervate şi semnalizate prin semn internaţional pentru persoane cu handicap, cu amendă de la 2.000 lei la 10.000 lei şi ridicarea mijlocului de transport de pe locul de parcare respectiv;"
Amenda o primeste cel care a parcat pe loc interzis, dupa caz proprietarul sau soferul care a parcat.
Daca respectivul nu este la masina cand a fost constatata contraventia atunci politia va chema proprietarul sa declare cine a condus si parcat masina acolo. Neprezentarea constituie tot contraventie.