| ZaharescuCostin a întrebat:

Daca s-ar reduce cheltuielile la stat(Scaderi de pensii si salarii, etc) am avea crestere economica enorma? Daca deficitul bugetar al Romaniei ar fi foarte mic, am avea cresteri ale PIB de 10-20%?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cresterea economica nu este direct proportionala cu salariile si pensiile si nici cu deficitul bugetar.
Sigur ca fiind salarii mai mici in sectorul bugetar si pensii mai mici, la acelasi nivel de realizare a veniturilor bugetare, atunci ar ramane mai multi bani pentru investitii si posibil o cresterea economica mai mare in viitor. Nu cred ca ar fi posibila cresterea PIB asa mare, dar ar putea fi apropiata de 10%.

Răspuns utilizator avertizat
| antimulte a răspuns:

Nu si nu, la ambele pe scurt.
S-ar economisi o suma de bani dar departe de necesarul ca sa o poti numi crestere economica enorma, cat despre deficitul bugetar nu vad cum te ajute atat de mult la PIB, s-ar simti, dar departe de procentele mentionate.