| KuZZuri a întrebat:

Salut,
Daca sunt civil am voie sa umblu in uniforma militara prin oras? Mentionez ca uniforma are si un patch cu steagul Romaniei pe umar. happy

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu. Purtarea, fără drept, de uniforme, grade sau insigne militare, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(art. 241 C.P.)

| untu a răspuns:

Porti uniforma militara prin oras doar in timpul serviciului, dar in timpul liber ca civil, nu se poate sa porti uniforma!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Purtarea uniformei militare fara insemne de grad, arma, etc, nu este interzisa. Simpla uniforma se purta si pe vremea comunistilor dar acum! Acel insemn cu steagul Romaniei nu reprezinta un insemn militar. Deci, o poti purta. Ti-o spune un fost militar.

| Ara997 a răspuns:

Nu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru mihai69):

Infractiunea citata de tine era prevazuta de vechiul Cod penal, in noul Cod penal nu mai este prevazuta.
Si ea se referea la o uniforma completa, purtand insemne de arma si de grad, cu casca sau boneta, etc.