| Vlad5Mihailov a întrebat:

Salut, daca sunt filmat în spațiu public fără acordul meu și după asta video-ul este postat pe Youtube sau Facebook, am dreptul sa rog/oblig persoana care m-a filmat sa ștearga video-ul unde l-a postat?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Filmarea in spatiul public este permisa, cu unele exceptii.
Poti sa rogi fotograful sa stearga postarea dar nu-l poti obliga, decat daca ai motive intemeiate (de ex. ca-ti afecteaza dreptul la propria imagine). De asemenea poti solicita site-ul pe care a postat sa stearga respectiva postare dar si aici trebuie sa ai un motiv.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Au dreptul sa filmeze in spatiul public, dar cand e vorba de persoane care se opun a fi inregistrati video, acest lucru trebuie respectat. (taiat la montaj sau blurat). Poti cere sa fie sters. Chiar eu am solicitat, motivat, scoaterea unui clip de pe Youtube, Ceea ce s-a si intamplat. Cu Facebook s-ar putea sa fie mai greu, pentru ca trebuie intai sa rogi pe cel care a incarcat clipul sa stearga secventa care aduce atingere imaginii tale. Pe Youtube cazul e analizat direct de administratorii site-ului si lucrurile se pot rezolva mai rapid.

| Vlad5Mihailov explică (pentru dannyel86):

E vorba de o persoană care nu vrea să blureze sau să șteargă video-ul. Vreau să o dau în judecată, dar nu știu dacă am dreptul, zice că e spțiu public și are tot dreptul. Ce pot face în așa caz?

| mihai69 a răspuns (pentru Vlad5Mihailov):

Evident că da; e vorba despre dreptul la propria imagine. Iar dacă persoana care a postat imaginile refuză să le șteargă, ai dreptul să pui un report la (YT, FB etc.) și le șterg ei.
Dacă nu vrea și nu vrea, și nici recursul la site-ul care găzduiește imaginile nu te ajută, poți să-i dai în judecată - e dreptul tău constituțional dacă ți se aduce atingere imaginii personale.
Mai multe detalii, aici:
http://legeaz.net/......-cod-civil
http://dataprivacyblog.tuca.ro/......cializare/