| anonim_4396 a întrebat:

Daca tata e cetatean strain si eu cetatean roman, pot lua pensie de urmas care este incredintata lui fiindca n-am 18 ani?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential, respectiv dupa cine are dreptul tatal tau la pensie de urmas. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns pe privat ca nu poti sa obtii pensia de urmas care s-ar cuveni tatalui, dupa mama ta ai dreptul doar la pensia ta de urmas, daca indeplinesti conditiile legale pe care ti le-am citat.