| Vladdd29 a întrebat:

Daca un politist da o amenda pentru traversare ilegala sau altceva si persoana care primeste amenda o contesta, cum poate dovedi politistul ca a dat amenda pentru ca persoana o merita? Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca contești amenda, tu trebuie sa dovedesti ca a fost pe nedrept, nu invers.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul plangerii contraventionale persoana amendata trebuie sa dovedeasca faptul ca a fost amendat pe nedrept deoarece nu a savarsit respectiva contraventie.

| romeo78 a răspuns:

Fie cu camerele de supraveghere video din zonă dacă au omologare, fie în procesul verbal de constatare a infracțiunii este trecută adresa, zona unde s-a întâmplat și unde nu există nici o trecere de pietoni.