| RahKoon77 a întrebat:

Salut, dacă un prieten refuză să-mi dea înapoi banii pe care i-am împrumutat, poate rezolva ceva poliția? Adică o să-mi văd banii înapoi dacă mă duc la poliție?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu poate rezolva nimic, n-are atributii privind imprumuturile.
Poti rzolva problema legal doar dandu-l in judecata pe cale civila, la judecatoria domiciliului debitorului, obtii o hotarare de obligare la plata si apoi o pui in executare silita, daca pana la aceasta nu iti restituie banii de bunavoie.

1 răspuns:
| Tetetetetetetetetetetteteteretetwrwrw a răspuns:

Daca era o suma mai mare da, insa avand in vedere ca tu i-ai dat banii nu se clasifica la furt