| CiprianPetrariu22 a întrebat:

Salut! Dacă vreau sa călătoresc într-o alta tara, evident din Uniunea Europeană cu avionul. De exemplu în Italia și am 17 ani dar călătoresc cu niște prieteni majori, de ce am nevoie? Pentru a putea călători fara părinți? Helppp

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratia ambilor parinti, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major si de cartea de identitate.
Insotitorul major indicat de parinti trebuie sa aiba certificat de cazier judiciar in termen de valabilitate de 6 luni.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Declaratia parintilor si nominalizarea unui insotitor major. Mergi la notar impreuna cu parintii!

| CiprianPetrariu22 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns:

PROCURA notariala pe numele unuia din prieteni, care este major, sa devina TUTURELE tau legal sis a raspunda in fata legii pentru tine.
Procura trebuie semnata de ambii parinti, in fata unui notar public.

| colosseum1337 a răspuns:

Declaratia parintilor! happy