| LeKaAlex a întrebat:

Salut, daca vreau sa dau de permis la categoria C, cati ani de experienta trebuie sa am la volanul unui autoturism de categoria B? sau imi trebuie decat permisul de categoria B?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera nu cere experienta in categoria B, cere doar sa ai permisul de conducere de categoria B, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;"

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Trebuie sa ai b si sa ai 21 de ani.
Daca ai experienta pe b 2-3 ani si aici ma refer sa conduci zilnic, te vei descurca mult mai usor.
Eu recomand c+e, c simplu e cam egal cu 0!

| LeKaAlex explică (pentru ROB3RT89):

De ce spui ca e egal cu 0? Din cate am vazut eu, sa controlezi o remorca mi se pare destul de dificil fata de un semitrailer.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru LeKaAlex):

Bine zis, din ce ai vazut, nu ca ai condus!
Si da, e ceva mai greu, cel putin la inceput.

| MihaiNicu23 a răspuns:

2 ani.

| Cucu_Marian_2000 a răspuns:

20-21