| andrei28743 a întrebat:

dacă ziarul X (ziar online ) copiază un text (2 pagini) de la ziarul Y, X poate fi tras la răspundere într-un fel?(Menționez faptul ca la final scrie ca a fost preluat de la Y)

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă politica ziarului Y îi permite, atunci X are voie să copieze; dar este obligat să spună și sursa citatului sau a preluării informației.

| antimulte a răspuns:

Atata timp cat se citeaza si sursa materialului, atunci nu. Practic ii face o promovare gratuita. Vezi si stirile de la TV, arata mereu preluari si secvente de la alte televiziuni, in care se vede clar sigla... s-a citat sursa, e in regula... nu mai e plagiat sau altceva.