| BogdanM275 a întrebat:

Salut,de câte clase am nevoie pentru a lua permisul auto? Din ce am auzit este nevoie de minim 11, este adevarat?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

A fost o propunere legislativa dar inca nu-i lege ca sa ai minim 10 clase. Trebuie doar sa stii sa scrii si sa citesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat sti sa scrii si sa citesti, nu-i nici o problema sa sustii un examen auto si sa-ti iei permisul, fie si daca ai 2-3 clase de scoala primara.
Nu exista lege care sa ceara o anumita scoala, dar TREBUIE SA si18 ani impliniti, ca sa poti sustine examenul auto.
Trebuie sa nu ai cazier judiciar (sa nu fii facut ilegalitati sau omoruri), sa nu ai epilepsie ori boli grave de inima sau probleme cu ochii, ca-n rest, este totul ok.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legislatia nu prevede un minim de studii sa poti face scoala de soferi si sa dai permisul.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Era cu minim 10, dar inca nu s-au aprobat legea, cel puțin eu n-am văzut/auzit. Deci, încă nu exista un 'minim', atât timp cât știi să citești și să scrii.

| DaniTDCI a răspuns:

La ora actuala legislatia nu prevede un minim de studii pentru obtinerea permisului de conducere, totusi ar fi o idee buna sa fie un minim de 10 clase, tot prostul are permis si te mai miri ca mori pe soselele Romaniei.

| DarthNiger a răspuns:

Nu ai nevoie de un nivel de studiu specific ca sa dai de permis, acum presupun ca stii sa scrii si sa citesti ca orice om cu studii primare.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu exista nici o lege in privinta asta.