| fghjklkj a întrebat:

De cateva luni sunt pe arest la domiciliu, iar curand urmeaza judecata.
Intrebarea mea este: La pedeapsa finala se scad din sentinta lunile petrecute la domiciliu?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, din pedeapsa stabilita se scade durata arestului preventiv si a arestului la domiciliu.

| mgtow a răspuns:

Ai noroc ca ai fost arestat cu drept de sedere la domiciliu.

| Simpatic a răspuns:

Capu sus si sa-l citez pe spike:
Nu exista inchisoare doar cazare gratis
Invata ca
Nu exista ceva mai rau decat cazare pe viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Poți fi cercetat în libertate sau sub arest (la domiciliu ori nu). Dar asta nu e făcut ca pedeapsă ci e preventiv. Pedeapsa o să o execuți complet după ce este dată sentința.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da
art 399 cpp
(9) Durata măsurii arestului la domiciliu se deduce din pedeapsa aplicată prin echivalarea unei zile de arest preventiv la domiciliu cu o zi din pedeapsă.

| TristanTzara a răspuns (pentru anonim_4396):

... Vorba aia: Omu' cât trăiește învață.