| anonim_4396 a întrebat:

De ce Coreea de Nord nu se elibereaza de sub tirania lui Kim Jong-un? Adica, pe bune? Oamenii aia sunt si acum dupa atatia ani sub teroarea comunista. Si cum naiba de atata tari care stiu de situatia lor nu ii ajuta? Credeti ca se vor elibera vreodata?

Pe Youtube puteti gasi un documentar foarte interesant, el se numeste : Lagarul 14 : zona de control total

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu chiar crezi in propaganda americana?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice tara ar interveni acolo ar însemna începutul unui război mondial.

Nord coreeni nu sunt nici pe departe conștienți de situația în care sunt. Nu au nici cea mai vaga idee ce se întâmplă în restul lumii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omenii sunt spalati pe creier de generatii. Omenii simplii sunt prea saraci/ prea amarati pentru a realiza situatia. Orice tentativa de revolta ar rezulta in interventia militara in forta a statului.
Iar alte tari nu se baga ca detin bombe nucleare, Dar principalul motiv este CHINA, care sprijina guvernul Nord-Coreean
Chiar merita sa te uiti la clipul asta:
https://www.youtube.com/watch?v=FBnAZnfNB6U

| HelpingHands a răspuns:

Așa e karma! Nimeni nu vrea să forțeze nota cu nord coreenii ăștia că tot amenință cu bombe nucleare.

| GrecuMariaaa a răspuns:

Coreenii din N au bombe, asa ca nimeni nu o sa ii ajute. Iar oamenii din tara aia sunt clar spalati pe creier. Dar sunt si cativa norocosi care fug de totalitarism si ajung in China si apoi in Coreea de S.
E trist ce se intampla, dar nu ai cum sa ajuti fiecare om de pe planeta.

| Edyez a răspuns:

Eu cred că sunt spălați pe creier puțin zis.
+ Consider că pentru noi condițiile de acolo sunt sub orice critica, dar pentru ei, care habar n-au cum e in alte părți, e un trai decent.
De exemplu in Romania revoluția de la Timișoara au început-o tinerii deoarece se săturase de traiul ăla. Altfel și acum eram conduși de comuniști. Bine și acum suntem, dar asta e deja alt subiect.
Revenind, cred că nord coreenii ăștia in mintea lor o duc bine.
Ce sa se intervină? Să ce? In primul rand o intervenție pentru eliberarea NK ar degenera mai mult ca sigur un război mondial. Și oricum trăim într-o lume perversa, crezi că îi interesează pe mari lideri ai lumii de situația de acolo? Și oricum până la urmă eliberarea sta in ei, ei trebuie să înceapă o revoluție, nu alte tari sa intervină.

| Edyez a răspuns:

Și nu cred că se vor elibera vreodată, in primul rand nu cred că vor începe vreodată o revoluție și in al doilea rând nu cred că daca va începe o revoluție o sa se elibereze. E o tara puternica NK și cu ce să facă față civilii?