| AndreiMM0002 a întrebat:

Salut, de ce imigranții ilegali nu sunt repatriații înapoi în tarile de unde vin (în special cei din Africa,Siria,etc), nu mi se pare corect ca Romania de exemplu sa accepte imigranții care pătrund ilegal în Europa din Africa și mai grav e ca UE închide ochii când vine vorba despre acesta situație.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nu toata lumea e chiar sadica sa trimita niște nenorociti la moarte prin infometare sau din cauze de razboi. Nou in UE ce ne pasa. Stam pe TPU, de pe tel scumpe, cu fridigerele pline si AC pornit si comentam

| Theo94 a răspuns:

In multe din tarile de unde vin imigrantii sunt conflicte pornite de unele tari occidentale, cei vinovati ar trebui sa ii ia si sa implice in situatia interna (a tarilor) sa calmeze situatia.
Din cauza unor idei de rahat din partea partidelor de stanga partidele de dreapta din europa sunt in crestere.

| christine99 a răspuns:

Ce nu este corect este ca-i accepta si ii lasa in plata lor, ei habar n-au de legile si cultura noastra, se comporta tot ca in tarile lor sau comit infractiuni, pentru ca unii cred ca in Europa totul e permis, mai ales daca sunt mai multi umbla in gasti. La noi in tara nu am auzit sa se intample asta pentru sunt putini din cate stiu eu.

| Ale5184 a răspuns:

Ce comentariu rasist. Nu te gandesti ca fug din tara cu un anumit scop? Ca nu le este bine? Ca sunt omorati pe capete? Ca nimanui nu le pasa de ei? Ca nu au ce manca, ce bea, cum sa isi creasca copiii? Te afecteaza cu ceva prezenta lor?!

| Bula a răspuns (pentru Ale5184):

Daca-ti place sa ai imigranti ilegali, atunci iti vom trimite din ei la tine acasa. happy

| AndreiMM0002 explică (pentru Ale5184):

Nu e deloc un comentariu rasist caci unul realist, daca eu încerc sa emigrez ilegal în SUA nu am nici o șansa 100% pe mine nu ma "pescuiește" nici o nava a unui ONG,așa cum fac cu acești africanii prin marea mediterana.

Și care e acest scop? Faptul ca nu sunt capabili sa realizeze nimic în țara de unde provin, sau faptul ca majoritatea au studii minime sau chiar inexistente și în final vor sfarși în a munci ilegal pe banii puțin, cu șanse minime de integrare în societate.

Africanii și restul popoarelor trebuie sa ramane unde sunt, și sa încerce sa își rezolve problemele singurii și nu sa apeleze la imigrarea în masa.

Țarile Europene nu au absolut nici o obligație, de a primi acești imigranții ilegali în Europa, din cauza acestor imigrari în masa se nasc mișcarii rasiste și islamofobe imigrarile nu au adus niciodata lucruri bune dupa ele.

P.S nu sunt rasist dar asta e purul realism.

| Ale5184 a răspuns (pentru AndreiMM0002):

Da. Nu esti rasist. Nu te duce capul.
De ce sa te pescuiasca un ONG pe tine? Ai fugit ca iti cadeau bombe in casa?
"Nu sunt capabili sa realizeze nimic si nu ai studii" OMULE aia nu au unde sa invete, nu au apa, nu au unde sa muncească. Ii exploatează toti si ii folosesc si le arunca o mizerie de bani. Crezi ca ei nu ar dori sa învețe, sa se poata intretine in tara lor? Crezi ca ar dori sa mearga altundeva unde sa fie tratați cu ura de oameni ca tine? Nu avem obligatia sa ii primim, dar sa ii lasam sa moara pe capete?
Cum te -ai simti tu sa te nasti intr-o coliba, sa nu ai apa, mancare, acces la educatie, acces la spitalizare si sa iti mai cada si bombe pe casa. Sa faci copii pentru ca nu ai metode de contraceptie si sa iti moara in maini ca nu ai ce sa le dai. Nu ai incerca sa cauti o viata mai buna altundeva? Sa incerci altceva? Nu e vina lor ca s-au nascut in tari defavorizate. Si dupa ce reusesc sa scape, vine o puslama ca tine si le spune sa se duca acasa si sa se descurce. Da bravo. Din cauza asta consider ca ar trebui sa voteze cei care au un iq peste medie.

| Ale5184 a răspuns (pentru Bula):

De ce? Te-a obligat cineva pe tine sa ii tii in casa ta? S-au bagat in viata ta, ti-au luat copilul, iubita, locul de munca? Ti-au furat painea de la gura?

| Bula a răspuns (pentru Ale5184):

Iti vom trimite sa fii fericit cu ei.

| christine99 a răspuns (pentru Ale5184):

Eu daca intru ilegal in Arabia Saudita sau in Qatar iti garantez ca primesc un sut in fund inapoi in Romania, si noi suntem saraci, asta nu imi da dreptul sa intru in orice tara vreau fara macar un buletin, nu e nimic rasist in a-ti controla granitele. Si cum se face ca in 2015 veneau barci pline cu barbati tineri, cumva doar ei mureau de foame si nu aveau ce bea? Sa zicem ca ii acceptam in tara, ei aici nu au casa, nu au nimic si nu sunt educati, cu ce o sa traiasca, le dam ajutor social? noi de-abia avem bani la buget pentru romani. Si mai esti si femeie... stii engleza? Daca nu, da pe google translate, ce s-a intamplat in Germania: violuri in masa comise de 'saracii de ei care n-au ce manca". https://en.wikipedia.org/......in_Germany

| Ale5184 a răspuns (pentru christine99):

Bun, nu am spus ca trebuie sa le acceptam orice. E normal sa nu le permitem sa faca asemenea lucruri si sa fie trimisi la ei acasa daca ajung sa isi bata joc. Problema e ca nu sunt toti asa. Ma refer la cei care sunt pasnici si incearca sa supraviețuiască. Nici noua nu ne place ca englezii, spaniolii si italienii ne considera pe toti tigani si cred ca toti furam. Cum ar fi sa nu ne mai permita sa mergem la ei, poate la studii, munca cinstita, concedii, doar in baza faptului ca suntem din Romania de unde vin tiganii. Aici ar trebui gasita o solutie de mijloc. Accepti pana la un anumit punct.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ale5184):

Nu oferă statul roman atâtea facilități cetățenilor romani, născuți și crescuți pe pământ romanesc, câte oferă acestor imigranți. Ca asa e la noi, tara arde și baba se piaptănă. Să stea la ei acasă. E mai corect asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ale5184):

Da, se vede ca ești alta dovada vie ca un om poate trăi fără creier. Dacă vezi că nimeni nu e de partea du-te și cântă la altă masă. Sau poate cine știe, ți-ai găsit vreun iubit imigrant și pentru asta ești de partea lor. Mai ales ăia din Africa, dacă înțelegi ce vreau să zic. happy

| Ale5184 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? E gresit sa iti sustii punctul de vedere? Nu ai argumente si incepi cu aluzii sexuale. Stii care e problema cea mai mare? Ca zicem de astia bătrâni ca voteaza psd si ca speranta e in generatiile mai tinere. Uita ca, generatiile mai tinere sunt lipsite de umanitate, ceea ce e mult mai tragic.

| AndreiMM0002 explică (pentru Ale5184):

în Africa exista școlii,spitale și locuri de munca doar ca o anumita pătura a societății au acces la ele,dar așa se întâmpla când acești africanii (sau sirieni) au pretenții de a primi totul de a gata fără sa facă nimic pentru acele condiții,dacă în țările lor e război civil și sărăcie de ce nu se mobilizează tot poporul? pentru a încerca sa schimba situația țarii,și de a da jos conducătorii (dictatorii) de la conducerea țarii.

Mai bine ai înceta cu omenia și prietenia de carton fața de iei, sunt convins ca dacă ar veni un african sa îți i-a locul de munca doar pentru simplul fapt ca lucrează mai ieftin nu ți-ar mai convenii, așa cum am mai spus Europenii nu trebuie și nu sunt obligații sa îi primească, știu ca ce o sa zic suna cinic (sau poate fi interpretabil ca rasism) dar europenii mai bine i-ar lasă sa își rezolve singurii problemele fără sa intervină profund sau sa ofere astfel de ajutoare pentru cei care imigrează ilegal mila fața de aceste popoare este inutila, și Europa are destule probleme unele poate chiar mai complexe decât cele din Africa, nu avem nevoie de alte gurii de hrănit care sunt pescuții din țarii exotice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ale5184):

Du-te și vorbește într-o punga pentru ca te ascult mai târziu.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMM0002):

Ai cerut azil in sua pe motiv de razboi in tara ta si nu ti sa oferit?

| Florentina_7104 a răspuns (pentru AndreiMM0002):

*i, *conveni, *ei. Încearcă să te informezi mai mult, să citești mai mult, cred și eu că ai astfel de opinii din moment ce tu ești un agramat. În cazul în care crezi că "agramat" e o jignire, îți las mai jos sensul termenului din DEX:
agramat, ~ă [At: CONTEMP, Seria II, 1948, nr. 111, 4/3/ Pl: ~ați, ~e / E: lat agrammatos] 1-2 smf, a (Persoană) care face greșeli elementare de limbă. 3 a (Pex) Ignorant. 4 a (Pex) Incult. 5 a (D. texte scrise) Care conține greșeli elementare de gramatică și ortografie.

| AndreiMM0002 explică (pentru Florentina_7104):

Deci dupa parerea ta, toți care avem opini diverite fața de acești africani, suntem niște inculți care nu știu sa scrie?

| Florentina_7104 a răspuns (pentru AndreiMM0002):

Nu, doar la tine am remarcat asta. Este o diferență între incult și agramat, nu te precipita.