| anonim_4396 a întrebat:

Salut! De ce în SUA toate persoanele care fac o ilegalitate sunt chemate în fața unui judecător. Adică am văzut pe internet videoclipuri cu persoane care au fapte minore gen o amendă pentru parcare sau a trecut pe roșu etc. Și sunt chemați in față la judecător. De ce la ei este așa? Ei acolo au altă legislație? Mulțumesc. Doar sunt curios…

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este faptul ca sistemul judiciar difera fata de al nostru, de altfel fiecare tara are propriile legi diferite de ale alteia.

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Legea aici iti da dreptul sa platesti amenda,sau sa nu o platesti,caz in care mergi la un judecator sa judece ala cazul.
Deci daca tu treci pe rosu, te vede politistu, te opreste si iti da amenda, iar tu crezi, ori vrei sa nu platesti ca asa vreo tu, spui ca ai trecuit pe verde.

Politistu iti da amenda iondiferent ce zici.Pe amenda ai suma ce trebuie sa o platesti, ai si o data la care trebuie sa te prezinti la judecator, in caz ca nu vrei sa platesti amnda.

Dar sa afci asta trebuie sa mergi la judecator cu ceva dovezi.Asa sa bati din gura fara nici o dovada,judecatorul o sa te puna sa platesti amenda,deci ai pierdut timpul aiurea si pe la tribunal laughing

Daca ai o dovada,gen ai camera si camera a filmat ca ai trecut pe verde,nici in cazul asta nu ajungi la judecator,pentru ca arati direct politistului si ala nu-ti mai da amenda laughing

Ce ai vazut tu la tv is de astia gen tigani,oamenii care se tiganesc pentru orice,le place scandalu,circu,panarama.
Aia dau la tv pentru ca la lume asta le place scandal,circ,panarama laughing asa ca postu ala de tv faci bani din audiente,judecatorul ia si el ceva malai,ori isi face reclama,aici judecatorii is alesi de om personal,nu-i numeste nimeni,sefu politie la fel si tot asa,toti is numiti de oameni,votati adica.

Sint cazuri in care esti dus la judecator,pentru ca ai comis o fapta,cum zici si tu parcare,trecut pe rosu etc,politia tea oprit,te verifica,asa este aici si vede ca tu deja mai ai si alte amenzi ce nu leai platit nici acu laughing asa ca fctie de polistist ala iti zice,direct la judecator.

Am cunoscut personal pe un mexican,a ramas cu masina pe autostrada,nu mai avea apa deloc s-a blocat motoru in mijlocu strazii laughing era der asta habarnist, nepasator.
Aparu politia sa-l impinga de acolo, bineinteles politia cand vede pe cineva, se uita si la om cum arata, deci pe unia ii ia la verificat, asa ca l-a luat si pe asta si i-a zis lasa masina aici si hai la judecator.

Respectivul avea amenzi de cam 1 mie de dolari neplatite de mult timp.
A incercat sa zica, hai ca platesc acu bla bla, dar judecatorul stii ce i-a zis? PLateste la bulau si i-a dat 1 an de piuscarie laughing uite asa baiatu a facut si puscarie 1 an de zile

Deci asa sunt cazurile ce le vezi tu,ori te duci tu de buna voie la judecator,ori te duce politia cand te prinde si vede ca esti om de asta rau sau cum sa-i zic.

Daca aici este alta legislatie? Da US are alta legislatie comparativ cu restul lumii,este singura tara,eu nu mai stiu alta prezidentiala,cu o constitutie veche de cand s-a format tara asta si care inca este in vigoare,cu legi ces valabile si acum dupoa sute de ani.

Deci aici da is alte legi,altfel facute,is legi clare,nu de astea sucite ce le poti interpreta in N feluri.
Is legi care face ca sistemul sa nu aibe un singur sef asa cum au restul tarilor.,aici tara este condusa de mai multe puteri, care is separate una de alta, o putere nu este seful altei puteri, dar se pot verifica una pe alta, deci alte legi ce nu o sa le gasesti in alta tara.

E bun ca esti curios, de aia e america ce este si restul lumii altfel.

| Catrice a răspuns:

Nah peste tot in lume legile sunt la fel.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru Catrice):

Nu sunt la fel legile peste tot. Unele legi sunt la fel peste tot, poate cu unele aspecte care diferă. Alte țări aplică legi care la noi, sau in alte părți nu există. De exemplu pedeapsa cu moartea, care era valabilă pana nu de mult, în Malaezia pentru consumul sau traficul de droguri. Și cu siguranță mai sunt și altele…

| Catrice a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Si Romania avea pedeapsa cu moartea mare chestie.

| relian a răspuns (pentru Catrice):

Legile nu-s la fel,gresesti.
In US judecatorul,primaru,sefu politie,si de acolo in sus tot cei post public is votati de om.
Este asa ceva in RO? Este legea asta in alta tara din lumea asta?
In US de te opreste politia nu ai voie sa vorbersti neintrebat, asa este legea si in RO? Eu am vazut ca aia injura politisti ca la usa cortului.

In US daca cumva injuri un politist, ala te poate impusca, ca asa ii da voie legea, e legea asat in ro si alte tari?
In US sistemul este prezidential, este la fel si in RO sau alte tari?
Diferetele ios ca de la cer la pamint inre US si restul lumii.
constitutia US e de cand s-a format statu asta cu ceva daugiri de legi.

Deci despre ce legi la fel vorbesti? Poate te referi la cele 10 porungi legi ce or mai fi laughing alea da is peste tot in lume la fel, sa nu furi, sa nu omori etc.
Dar alea is legi existentiale, le au pana si animalele

| Catrice a răspuns (pentru relian):

Compari o junglă cu alta junglă laughing
Dacă scrie în lege crezi ca se respecta? Și la noi sunt multe legi, dar puține se aplica.

| relian a răspuns (pentru Catrice):

Nu era vorba de respectat, era vorba daca legile is diferite.Ca se aplica sau nu se aplica, asta depinde de tara, de sistemul de guvernamint, de om etc.

| Brizbriz a răspuns:

"gen o amendă pentru parcare"
lul, asta tie ti se pare gresit?!?
in fata judecatorului apari numai daca nu o platesti, iar in rrrrrominica, in loc de judecator, se duce la anaf si iti pune poprire pe cont... AUTOMAT
iar ca sa te judeci, TU trebuie sa te agiti, nu ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-se pare normal. La noi de la mici ilegalități se ajung la mari ilegalităti