| PascuBogdan a întrebat:

De ceva vreme se vorbeste despre fumatu in spatiile publice....SI am discutat cu prietenii si mi-au spus ca cluburile, restaurante, baruri ar fi spatii private... Pai daca e spatiu privat de ce mai da legea cu fumatul in spatiile publice? Pe langa asta daca se aproba care sunt acele spatii publice unde nu mai poti fuma?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acceptiunea legii privind fumatul prin spatii publice se inteleg toate spatiile in care publicul are acces, indiferent cine este proprietarul, nu se inteleg doar spatiile institutiilor/ organelor publice.
De asemenea este vorba de spatii publice inchise.
Este vorba de toate spatiile inchise cu acces public - sali de asteptare, restaurante, baruri, holuri, etc.
De altfel si pana acum a fost interzis fumatul in asemenea locuri, doar ca exista exceptia amenajarii atat pentru fumatori, cat si pentru nefumatori, daca spatiul avea o anumita marime. Din pacate prevederile n-au prea fost respectate.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru informare iti citez ce se intelege in acceptiunea legii 349/2002, care va fi modificata, prin spatii publice inchise:
"m) spatii publice inchise se intelege toate spatiile din institutiile publice centrale si locale, institutii sau unitati economice, de alimentatie publica, de turism, comerciale, de invatamant, medico-sanitare, culturale, de educatie, sportive, toate mijloacele de transport in comun, autogari, gari si aeroporturi, de stat si private, spatiile inchise de la locul de munca sau alte spatii prevazute de lege, cu exceptia spatiilor delimitate si special amenajate pentru fumat din incinta acestora."

| Oana_Ionica_2001 a răspuns:

In spatii inchise