| Hinta_Darius_1992 a întrebat:

De la ce vârsta poți lua copii pe motocicletă ca si pasager?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti lua minori, ca pasageri pe motocicleta, doar peste varsta de 14 ani, avand in vedere prevederile Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 98
(1) Se interzice transportul pe motociclete şi pe mopede a mai multe persoane decât locurile stabilite prin construcţie, precum şi al obiectelor voluminoase.
(2) Copiii în vârsta de până la 7 ani, dacă sunt ţinuţi în braţe, precum şi cei de până la 14 ani se transporta numai în ataşul motocicletelor.