| anonim_4396 a întrebat:

Salut! De la ce vârstă se poate lucra legal și în ce domeniu? Vreau informații sigure, nu auzite de la vecinul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varsta legala la care te poti angaja singur este de 16 ani iar de la 15 ani te poti angaja cu acordul parintilor.
In acest sens sunt prevederile Codului muncii, citez:
„Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E nuanțat, dar de la șaișpe ani, ai detalii de la "vecinu":

http://www.carieramea.com/care-este-varsta-de-la-care-pot-incepe-a-lucra/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la 15 ani. În acel domeniu unde te angajează cineva.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

18 ani

| Anuket a răspuns:

De la 16 ani poți lucra de exemplu la un restaurant.

| NoName75 a răspuns:

Daca nu vrei sa auzi informații de la "vecinul" atunci pune mana și citește de pe site-uri autorizate