| Liviu321 a întrebat:

Salut! De o săptămână m-am angajat însă vreau sa plec de aici pentru că mi-am dat seama că nu e ceea ce îmi doresc. Trebuie sa mai stau in preaviz având în vedere că am doar o săptămână de când sunt angajat? Mulțumesc!

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca ai perioada de proba atunci nu trebuie sa stai in preaviz, iti poti da demisia cu o simpla notificare scrisa si fara a o motiva, pe tot timpul perioadei de proba.
2. Daca nu esti in perioada de proba pot fi 2 situatii:
a)Angajatorul renunta la perioada de preaviz si atunci poti pleca imediat, fara nici o problema.
b)Angajatorul iti solicita sa respecti perioada de preaviz.
Daca nu o respecti angajatorul iti poate desface disciplinar CIM, pe motiv de absente nemotivate. Aceasta desfacere disciplinara te poate afecta cand o sa vrei sa te angajezi.

| sierra1 a răspuns:

"angajat însă vreau sa plec ...Trebuie sa mai stau in preaviz "

dacă vrei un cv curat și referințe pe măsură, da

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns:

Buna. Daca nu esti in perioada de proba si deja ai un contract pe limitata sau nedeterminata de timp va trebui sa stai in preaviz. Citeste in contractul tau de munca care e perioada de preaviz in cazul demisiei

Răspuns utilizator avertizat
| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Harfagre):

A cunoaște legea și a acționa conform ei înseamnă că ești activist marxist?
Ești un adevărat geniu. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Harfagre):

Îhî, cum zici tu. Ai învățat un cuvânt nou și îl folosești oricând și oricum: marxism.
Legea în vigoare este argumentul suprem în cazul de față. Dacă vrei supra-argumente, du-te la un spectacol ieftin. Se pare că îți place circul. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Harfagre):

Nu mai cerși atenție.

Răspuns utilizator avertizat
| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Harfagre):

Daaaaa, ai treabă multă azi. Vezi numai manipulări și activiști marxiști. Cred că ai și vise cu spioni ruși care subminează bunul mers al treburilor în România, că e la modă acum. laughing
Vezi să nu-ți fure Putin salamul din frigider.
Hai, că ți-am dat cam multă atenție. Du-te și aberează în altă parte!

Răspuns utilizator avertizat
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Dacă ești într-o perioadă de probă nu trebuie preaviz. Pur și simplu notifici în scris angajatorul, ceri un nr. de înregistrare și gata. Nu ești obligat să îi dai explicații, deși ar fi frumos să o faci.

| FantasyBoy a răspuns:

Cred ca glumesti... vrei sa fii platit pentru saptamana asta? Daca nu, poti pleca de maine, oricum, primele trei luni se considera perioada de proba, daca nu specifica contractul altceva(durata nedeterminata).