| ᎷᏗᏒᎥᎥ._ᎷᏗᏒᎥᎥ._1996 a întrebat:

Deci, eu peste o lună trebuie să plec în Spania, Într-un proiect cu școala, și am nevoie de procură de la ambii părinți că sunt de acord ca eu să părăsesc țara. Tata poate să îmi facă, problema este că mama este plecată în Spania și vreau să știu dacă îmi poate face de acolo și să mi-o trimită în Romania.
Dacă poate face, Unde se face asta în Spania?
Și poate să mi-o trimită prin FAX sau prin curier?.
Mulțumesc. happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mama poate sa dea declaratia la orice reprezentanta diplomatica a Romaniei din Spania (Ambasada ori consulat) si sa ti-o trimita prin posta sau curier, este nevoie de declaratie in original.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mama ta poate face Declaraţia la un Notar sau la o Reprezentanţă Diplomatică a României în Spania ( Ambasadă sau Consulat ) şi ţi-o trimite prin curier ( ai nevoie de Declaraţia în original )!
Recomand să fie făcută la Reprezentanţa Diplomatică deoarece, în general, taxele sunt mai mici happy

Toate cele bune.