| samuraijacklaba334 a întrebat:

Salut
Deci treaba e așa,îs elev la o scoala,și un tip care ma urăște și a făcut un cont fake de Facebook și amenință toată scoala cu bătaie și omor și face referire la mine si la cum ca as fi eu in spatele acestui cont
Apoi,a venit toată scoala la mine sa ma ia la înjurături ca cică eu i as amenința cu bătaia(repet,sunt nevinovat, nu eu sunt in spatele acelui cont)
Dacă se descoperă cine e de vina, pot sa îi cer daune morale pentru ca mi-a înscenat asta?
Scuze dacă am greșit categoria

1 răspuns:
| kanechy a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa dovedesti asta, acuzatia fara dovezi e cam inutila, pentru ce face el poate sa pateasca mult mai multe decat daune morale, de un lucru sa fii foarte sigur, daca te ameninta cu violenta, e contraventie si te despagubeste moral, daca te ameninta cu moartea e trecuta la infractiune si este tratata si cu inchisoarea! incearca sa strangi cat mai multe dovezi solide ca de exemplu amenintarile adresate tie cat si cele adresate colegilor tai!