| Biloi a întrebat:

Din cauza unor probleme financiare, o cunostinta a fost executata silit si s-a ajuns pana la evacuarea din casa. Totul e legal, prin hotarare judecatoreasca, insa persoana in cauza nu vrea sa plece. Care va fi pasul urmator? Ce se va intampla? O va lua cineva cu forta, pe sus?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Executorul judecatoresc trebuie sa puna in executare hotararea judecatoreasca. Daca cel executat silit se opune executorul poate apela la politie si aceasta il va scoate fortat din casa. Daca se opune si politiei poate avea si dosar penal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, un executor judecătoresc însoțit de poliție, o poate evacua cu forța. O scoate din casă și îi scoate lucrurile afară în stradă, se schimbă yala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Marbea a răspuns:

Da, executorul vine cu politia.