| MasinaFisc a întrebat:

Salut, doresc să achiziționez o mașină fără fiscal. Ce dezavantaje sunt? Pot circula cu ea?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara certificatul de inmatriculare fiscala nu o poti inmatricula pe tine si fara inmatriculare poti circula cu ea doar maximum 90 de zile, bineinteles daca vanzatorul nu retine numerele de circulatie. Dupa expirarea celor 90 de zile inmatricularea se suspenda si daca mai circuli cu ea comiti o infractiune, respectiv punerea in circulatie a unei masini neinmatriculate (art.334 Cod penal), pedeapsa fiind inchisoarea la la 1 an la 3 ani sau amenda.

| MasinaFisc explică (pentru Ioandelasal):

Pai mașina rămâne pe numele lui.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MasinaFisc):

Pe numele cui? Vad ca ai spus lui suntserios ca masina este inmatriculata pe numele altei persoane decat cel care o vinde. Nu o poti cumpara legal de la unul care nu este proprietar, de unde stii ca nu este furata? Te sfatuiesc sa nu te incurci cu asemenea persoane.

suntserios
| suntserios a răspuns:

90 zile. Pe urma nu prea mai ai ce face cu ea

| MasinaFisc explică (pentru suntserios):

Pai mașina este înmatriculată pe numele altui om față de cel care o vinde

| suntserios a răspuns (pentru MasinaFisc):

Mai rau. Cum poți cumpăra legal o masina de la cineva care nu este proprietarul ei?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt multe riscuri. In primul rand, nu poti fi proprietarul de drept al unui asemenea automobil. Actele de vanzare-cumparare sunt nule, fara vizele fiscale.
In trafic risti sa ti se confiste complet autoturismul, pentru ca de obicei masinile fara fiscal sunt reclamate de catre fostii proprietari de drept (pe numele carora s-a facut inmatricularea), ca sunt instrainate si nu au fost radiate. Deci poti ramane oricand fara numere + talon, sau chiar si fara masina, daca de exemplu masina se afla intr-un litigiu (datorii la fisc sau banca).
Iar o certitudine este faptul ca deja se lucreaza la o baza de date comuna intre primarii (impozite) si politie (inmatriculari/evidenta populatiei). Deci te opreste domnul agent in trafic pe la anul, si degeaba ai certificatul curat, RCA si ITP valabil, ca o gaseste radiata fiscal din 2009, si te lasa fara numere, sau fara masina; dupa legislatia actuala ramai fara numere, dar probabil vor aspri putin sanctiunile, si poate o dai in dosar penal + confiscarea masinii, pentru ca nu o detii legal.
Mai pe scurt, masinile fara fiscal sunt bune de transformat in cuibare.

| Tyty_Cristi_1980 a răspuns:

Pot sa circul cu masina fara fiscal