| 2P a întrebat:

Salut, doresc sa cumpar o garsoniera iar vanzatorul vrea suma integrala de 25.000 euro cash fara tranzactii prin banca, e legal? Probabil are datorii la banci girate cu garsoniera, notarul poate vedea asta? Multumesc

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trebuie să vezi actele garsonierei.
Dacă este ipotecă în favoarea unei bănci pe garsonieră, asta se poate vedea din extrasul CF.
Să îți arate extrasul CF. Să nu accepți să se declare mai puțin la notar. și să plătească el impozitul pe vânzare și onorarul notarului. Dacă nu te descurci cu aceste aspecte, plătește un avocat să te consilieze pe durata tranzacției.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cere-i vanzatorului un extras recent de Carte Funciara individuala (informativa), din care reiese daca el este proprietarul de drept si nu are grevare pe proprietate.
De fapt, acel extras il scoate si notarul cand face contractul de vanzare-cumparare.

Daca extrasul CF informativ este mai recent de 30 zile si l-ai primit si l-ai verificat, atunci puteti face chiar si un antecontract, platindu-i un avans (daca cere), iar in fata notarului ii vei preda banii datorati, cu ocazia semnarii actelor.
Notarul iti va da noul extras de carte funciara in 1-2 saptamani dupa semnarea contractului, in care vei figura deja tu, ca noul proprietar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar nu dai 25.000 euro cash nici bătut

| Digikey a răspuns:

Poate nici nu este garsoniera lui.

| 2P explică (pentru Digikey):

Notarul va verifica asta, pe mine ma macina ca nu pot sa aflu daca are sau nu credite la banci girate cu garsoniera

| Speranta12 a răspuns:

Vezi ca poate sa te manipuleze si in legatura cu notarul. Poate sa iti zica "tu imi dai mie cat cer eu, iar la notar scriem in acte o suma mai mica a apartamentului, ca sa platesti apoi un impozit mai mic". Sunt tot felul de tactici ticaloase de genul. Nu accepta nimic care nu e trecut prin banca si pe la Anaf, ca n-o sa-ti mearga bine si o sa regreti toata viata.

| 2P explică:

Maine in mod sigur voi consulta un Notar caci din ce citesc aici pe net nu e bine. Suma maxima cash legala pe care pot sa eu dau e de 10.000 euro, daca nu declar si ii dau restul cash una ca nu cred ca va incheia notarul contractul si 2 sunt pasibil de amenda de 10% din suma. Practic 250 milioane vechi

| 2P explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturile primite din pacate pot sa dau o singura fundita unuia dintre voi happy