| anonim_4396 a întrebat:

Salut dragilor. Vreau să spun că eu pe 15 milioane nu o să mă angajez niciodată în ţara asta, cum naiba 15 milioane pe zi să trag ca o slugă să se imbogăţească șmecherii pe urma mea și în afară se ia o mie de euro. Voi ce credeţi? Mai bine mănânc o ceapă cu pâine la mine acasă la ţară decât să mă duc la oraș să îmbogăţesc toţi șmecherii de patroni care vând produse de o mie de ori mai mari ca salariul de mi-l dau și mă tratează ca pe un nimeni. "Tu fă aia, tu fă aia. Mișcă-te acolo, du-te acolo." Mai bine stau degeaba, sincer. Eu sunt revoltat de 15 milioane și salariile parlamentarilor să fie sute de milioane. Nu o să muncesc niciodată, nu nu nuuuuuu. Cel puţin în ţara asta. Ăsta e oful meu și simţeam nevoia să mă descarc. Mai bine mă duc în afară trag ca o slugă la străini și iau o mie de euro cum fac de altfel toţi românii. Păi bani pentru salariile parlamentarilor sunt. Eu sincer nu mai pot de nervi. Nu mă angajez în România. Nu vreau, nu vreau. Pa.

24 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De aceeași părere, de aia plec și până plec nu accept să primesc un salariu mizer comparat cu ce muncă fac...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acu vreo cateva zile intrebai de abonamente la telefon, produse cosmetice cumparate online... e cool ca tu nu ai nevoie sa muncesti si iti pica banii din cer pentru facturi si cumparaturi.

| Nume6 a răspuns (pentru suntserios):

Tu ai auzit de persoane diferite pe un cont?

| suntserios a răspuns (pentru Nume6):

Mmm, ok. Deci tu nu ai deloc cheltuieli. E super misto sa traiesti atat de independent de societate. Banuiesc ca netul si device ul pe care stii e crescut tot in gradina la tara?

| mihai69 a răspuns:

„... cum naiba 15 milioane pe zi să trag ca o slugă..."
====
15 milioane de lei înseamnă grosso-modo vreo 3 milioane de €uroi. Și să iei banii ăștia într-o singură zi, da' tu să fii tot nemulțumit... Doamne-iartă-mă! dar ce ai vrea?!? Să ai totul gratis și tu să nu faci nimic?
Acum îl înțeleg pe bietul Ion Creangă - „muieți îs posmagii?!?"...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Huh? Te-ai descarcat. Si intrebarea care e?

| Wr3nch a răspuns:

Oau, i cand parintii mor si nu mai ai de unde sa primesti bani moca ce faci? laughing Fa o facultate buna si nu incepi cu salariu de 1500 de lei. Dar nu te astepta ca vine cineva si zice ''Hey, vrei sa faci ceva ce si robotii care is considerabil mai comvenabili pot face la fabcrica pentru 4000 de lei in mana si alte beneficii?'' laughing

| Catrice a răspuns:

Bine, pa, ne vedem la ora 5 când te sinucizi.

| Sn4k3 a răspuns:

Pa

| johnnny123 a răspuns:

Cine este de vina ca tu nu ai invatat sa faci nimic care merita sa fie platit cu mai mult de 1500 de lei pe luna? Patronii?

Daca esti atat de competent si de neinteles, de ce nu te faci si tu patron sa-i "exploatezi" pe altii? Aaaa, e greu si trebuie sa stii multe lucruri? Pai este, da.

| Ineys a răspuns:

Cat ai luat in BAC?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Atunci invata ceva util si greu de gasit.
Din moment ce, totusi, te plangi de salariu de 15 milioane, ma indoiesc ca ai fi dispus sa faci ceva folositor pentru tu-ul din viitor.

| laSoledad a răspuns:

Iti dai seama ca salariul este oglindirea a ceea ce stii sa faci? La oricare job din lumea asta, exista mai multe stadii prin care poti trece ca angajat. Intai esti nou venit (junior sau entry level), apoi dupa 3-5 ani mai capeti experienta la locul de munca si poti avansa pe un post mai superior, dupa 5-10 ani, deja se aduna si ceva sporuri de vechime, iar dupa 10-15-20 de ani, se poate spune ca esti intr-adevar compentent si experimentat in ceea ce faci. Deja dupa 25-30 de ani, esti deja ca un veteran la locul de munca... Ideea e ca cu cat inaintezi in varsta, capeti mai multa experienta si mai multe abilitati. Si evident, si salariul si sporurile cresc.

Tu fiind tanara, esti abia la inceput cu munca. La orice job din orice tara din lumea asta, vei intra pe Entry Level. Si este ceva normal, ceva firesc in tineretea oricarui om. Iar salariul este pe masura nivelului de entry level. Iar salariul corespunzator unui entry level e mic in toata umea asta, nu doar in Romania. Asa e si-n Germania, si-n UK, si-n SUA si oriunde.

E o eroare de perceptie sa crezi ca 1000 de euro e mai mult si ca de aia ai merge acolo, ca vezi Doamne, primesti mai multi bani. 1000 de euro in Germania nu sunt multi bani, sa stii. Intotdeauna trebuie sa raportezi salariul la costuri. Iar in Germania, costurile cu mancarea, dormitul, sanatatea etc sunt mai mari ca in Romania. Deci, ca sa o duci decent, trebuie sa faci mai mult decat 1000 de euro. Si iar ne intoarcem la experienta si abilitati. La fel ca si in Romania, si in Germania doar cine are abilitati si experienta ia peste 1000 de euro.

Dar un lucru pe care l-ai observat tu e adevarat. Faptul ca salariatii primesc doar cam a treia parte aproximativ din ceea ce produc ei. O parte se duce la stat, o parte se duce in profitul angajatorului si o parte ti-o da tie. Dar sa stii ca asta se-ntampla in orice tara, nu doar in Romania. Dar e drept ca in Romania e o presiune sa se tine salariile mai mici, tocmai pentru a nu pleca firmele straine in alte parti. E o situatie trista, da, dar asta e economia de piata. Sunt unele tari mai dezvoltate, in care costurile sunt mai mari. Si apoi sunt unele tari mai putin dezvoltate, ca Romania, in care costurile, inclusiv cele cu salariile, sunt mai mici. De aceea, multi investitori straini decid sa-si deschida filiale in tari ca Romania, unde stiu clar ca vor avea costuri cu salariile, materiile prime si echipamentele mult mai mici ca in tara lor de origine. Iar tarile astea mai putin dezvoltate cum e Romania, India, chiar si China etc stiu despre chestia asta, dar nu prea fac nimic, pentru ca economia lor sa continue sa functioneze.

Este un dezechilibru total, e adevarat. Pe de-o parte, e un dezechilibru total intre salariile prea mici si prea mari dintr-o tara, iar pe de alta parte, e si un dezechilibru intre salariile pe acelasi post/nivel din diferite tari. Asta inseamna cerere si oferta. N-ai ce-i face. Singurul lucru pe care-l poti face este sa oferi tu o calitate ridicata a muncii tale, a abilitatilor tale, a experientei tale, astfel incat sa ti se ofere in schimb un salariu mai mare. Dar pentru asta iti trebuie ani multi de invatat si de practicat. Nu te astepta sa ai un salariu mare de la 20 de ani. Dupa 30 de ani incolo poti spune ca traiesti decent. Asta pentru cine a invatat si a muncit pana la 30 de ani.

| RKBlue a răspuns:

Imi pare atat de rau!
Chiar nu e corect!
Ar trebui sa te tina in puf!"Vai puiutu, dar stai jos si lasa-ma sa te ajut. Uite si niste bani, ca sa ai.Nu te stresa..."
In strainatate crezi ca-i diferit?
Faci aceeasi treaba.
Pare ca unii nu au conexiuni in creier nici cat varul meu de 4 ani...
Daca ai aici 1000 de lei, intr-un oras mai mic e cal la fel cu 1000 de euro acolo.
Adica cazare, mancare, transport...
Si daca le-ai avea asigurate, tot sunt alte costuri.
Cei care fac economii si vin cu bani, se chinuie.Nu pari genul care vrea sa se chinuie putin ca sa-i fie bine.
Asta e.Du-te unde vrei si fa ce vrei.Dar nu stiu de ce vrei ca cineva sa simpatizeze cu tine.Stiu atatia oameni care au facut ce-au putut, aici in tara, si au ajuns bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii care e diferenta? Cu 15 milioane in Romania poti duce o viata modesta, dar o duci. Cum sunt salariile mai mici asa sunt si preturile. Degeaba ai salariul de 1000€ daca si preturile sunt toate mai mari, s-ar putea cu aia 1000€ tu sa fii mai sarac in tara respectiva decat esti cu 1500 lei in Romania. Ce casa iti iei in Romania cu 100.000€ in America se poate apropia de un milion, ce suc ei in Romania cu 4 lei in Italia e 5€. Gandeste in perspectiva. Si in plus, acum inca e bine, pana nu demult tata castiga 700-800 lei...si ghici ce nu dormeam pe strazi. Iti urez succes sa nu muncesti, sa vedem cat timp te tine ceapa ta. Si cine zice ca esti obligat sa castigi 1500 lei? Exista multe meserii pe langa casier, paznic si sofer de taxi. Doar sa vrei.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca nu e chiar asa, sa fim seriosi totusi. Tarile in care un suc e 5 euro nu e nici minimul 1000euro

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, nu iei suc cu 5 euro in Italia si in Romania cu 4 (asta daca nu cumva compari restaurantele de acolo cu supermarket-urile de aici, ceea ce-i dim start o greseala).
La noi preturile sunt ca in restul tarilor din vest (cu mici fluctuatii), dar salariile sunt mult in spate. Una e sa ai salariu de 2000 de unitati monetare (nu conteaza ce sunt: lei, euro, dolari, etc) si sa dai din ele 3 u.m pentru un produs si alta e sa ai tot 2000 u.m si sa dai 12 din ele pe acelasi produs. Exact asa e la noi. Te gandesti ca e mult cand vezi o pizza 15-20 euro la un restaurant dintr-un orasel din Germania, dar neamtul nu scoate decat 15-20 unitati monetare din miile pe care le castiga. In Romania cat scoti pentru o pizza la restaurant? La mine in oras (e un oras mic din sudul tarii) 25-35 de u.m.
Esti cu mult mai castigat daca lucrezi pe 1500 de euro in afara, decat daca lucrezi pe 350 de euro in tara.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde duci o viata modesta cu 1500 lei, la Cucuietii din deal?
In orasele mari 1500 lei e doar chiria, ce mananci, scaune?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salariile sunt făcute minime din următorul motiv, sa nu ai salariul prea mic încât să mori de foame dar nici prea măricel încât să poți să strangi bani și să poți pleci rapid din firme și să îți faci alta tu singur.
Păi atunci du-te in afara și munceste, nu trebuie să muncești toată viața pe salariul minim in Romania, poate fi temporar până îți faci experiență în altceva ce poți castiga ceva mai mulți bani, ori sa găsești o meserie care să-ți placă. Dar decât să stai degeaba și să te plângi că salariile sunt prea mici, luni întregi mai bine ești sluga câteva luni, ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te specializezi într-un domeniu mai bine plătit, nu trebuie neapărat sa lucrezi pe salariul minim. Pa rolling on the floor

| StalkerSoul a răspuns:

Gaseste ceva sa-ti placa si lucreaza acolo o sa mergi de drag, in timp poate o sa avansezi si o sa iei mai mult dar toata lumea incepe de jos daca nu-ti convine gandeste-te "pleci" in strainatate si iei 1000 1500 euro lunar dar acolo sunt preturile mai mari deci tot cam aceeasi chestie e. tu alegi

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Lol, asta-i middle age tantrum cumva? Trebuia sa faci o facultate, aveai sanse mai mari sa ai un job mai decent. Multa lume spune ca facultatea e pentru fraieri, mergi la facultate si stai cu salariu mic, da nu stiu daca ai observat dar astia care zic de facultate sunt codasii clasei. Daca esti a 12a si te gandesti deja pe viitor, nu exclude facultatea laughing

| RKBlue a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

E interesant, nu?
Cei care fac o facultate sunt niste fraieri care fac bani...
Normal ca li se pare inutil daca ei cred ca toate facultatile sunt ca cea de geografie si mediu(pana si de-acolo cei destepti si dispusi sa caute vor gasi ceva)

| ioan452 a răspuns:

Și eu la început am lucrat ca ospătar pe un salariu de 1300 de lei. Și munceam de rupeam. Și eu ziceam ca tine și sunt de acord pe deoparte cu tine ca sunt salariile mici și te umilesc patronii. Eu zic sa aștepți sa faci 18 ani, pune niște bani deoparte și pleacă din tara. Asta-i sfatul meu.