| anonim_4396 a întrebat:

Salut, dupa un divort se poate obliga o parte sa plateasca bani gen pentru educatia unui copil care nu mai este major?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul copilului major acesta poate solicita pensie alimentara doar daca urmeaza sudii in continuare si numai pe perioada studiilor, dar nu mai mult de 26 ani, printr-o actiune in judecata, bineinteles daca parintii nu platesc de bunavoie.
Conform Codului civil, citez:
"ART.499. Obligaţia de întreţinere
(1) Tatãl şi mama sunt obligaţi, în solidar, sã dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învãţãtura şi pregãtirea sa profesionalã.
(2) Dacã minorul are un venit propriu care nu este îndestulãtor, pãrinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregãtirea sa profesionalã.
(3) Pãrinţii sunt obligaţi sã îl întreţinã pe copilul devenit major, dacã se aflã în continuarea studiilor, pânã la terminarea acestora, dar fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani.
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalitãţile executãrii, precum şi contribuţia fiecãruia dintre pãrinţi se stabilesc de instanţa de tutelã pe baza raportului de anchetã psihosocialã.
ART.529.Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datoratã potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmeazã a o plãti.
(2) Când întreţinerea este datoratã de pãrinte, ea se stabileşte pânã la o pãtrime din venitul sãu lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumãtate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreunã cu întreţinerea datoratã altor persoane, potrivit legii, nu poate depãşi jumãtate din venitul net lunar al celui obligat."

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parintele este obligat sa plateasca si dupa 18 ani doar daca acel copil continua studiile pana la 26 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Poti sa imi spui daca este asa ceva in lege?

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste alin. (1) si (3) ale art. 499 Cod civil. Pe baza acestor prevederi si ale art. urmatoare, instanta stabileste obligatiile parintelui necustode.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-a arspuns Ioandelasal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se numește pensie alimentară. Deci ar fi pentru mâncare, nu pentru educație, dar este folosită pentru ambele.

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

Art. 499
Obligaţia de întreţinere
(1) Tatăl şi mama sunt obligaţi, în solidar, să dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învăţătura şi pregătirea sa profesională.

| mi25 a răspuns:

Parintele care nu primeste in intretinere copiii poate fi obligat si trebuie sa plateasca pensie de intretinere, care in uz popular se numeste pensie alimentara. Aceasta este obligatia parintelui care nu are in intretinere copiii prin care participa si la educatia copiilor ca tata biologic.
Aceasta pensie de intretinere se stabileste de regula de instanta si poate fi până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii și o jumătate pentru 3 sau mai mulți copii.
Daca persoana care are in intretinere copiii are mijloace materiale si banesti pentru intetinerea si educarea copiilor, atunci cealalta parte nu mai este obligata sa plateasca pensie de intretinere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

*minor