| AlexDorinel a întrebat:

Salut,e normal ca la 15-16 ani un copil sa fie rusinos, fricos, anti-social?

13 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ati ajuns sa va intrebati de normalitate de acum? Normalul nu priveste abordarea, perspectiva sau menatalul respectivuluii individ.

| Apokales a răspuns:

Da, pentru ca inca este un copil. Daca la 30 de ani ar avea problemele astea, atunci ar fi grav, grav rau de tot. Chiar si asa, sunt niste intrebari ce trebuie puse, cum ar fi daca a fost agresat sau a avut ceva traume in copilarie. Acum depinde de mai multi factori. Intr-un studiu spunea ca daca faci poze multe cu tine, vei fi narcisist, iar daca stai mult timp pe jocuri video, o sa devii mai retras.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tocmai normal nu este dar fiecare cu calitatile si defectele lui.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mai bine zis, este de asteptat.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Apokales):

Adevărat. Eu una sunt din latura introverților, jucând mult timp jocuri video (3 ore pe zi) şi având traume în copilărie. Mă simt. sad

| Apokales a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Mult timp 3 ore? Ma jignesti! laughing

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Apokales):

Pentru tutorele meu e mult. Recordul meu personal e de 5 ore pe zi laughing

| Apokales a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Patetic laughing. Nu stii sa-ti irosesti viata, asta-i problema ta. Puteai mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, ti-a spus cineva ca esti antisocial?
nu trebuie sa ai tot cartierul, trebuie sa ai cativa si de calitate.
Ma refer la prieteni. Citeste ca sa vezi cum e lumea si apoi iti poti alege prietenii.

| StrongHeart a răspuns:

Pai hai sa ne uitam ce zice tovarasul dex.
normal-Care este așa cum trebuie să fie, potrivit cu starea firească, obișnuit, firesc, natural.
Dupa definitie, nu, nu este normal sa fii anti-social.Traiesti in societate si trebuie sa accepti sa fii un membru functional ca toti ceilalti,nu sa te izolezi de toti,sa ai un simt al raspunderii,sa participi la activitati ca toti ceilalti.
Deci,conclud ca nu este normal, dar nici nemaivazut.
Daca esti asa, este recomandat sa iti corectezi defectele astea, ca nu o sa te ajute.
Rusinea nu este neaparat un defect, depinde de situatie.Cand ai prea multa esti inchis in tine, cand ai prea putina dai in nesimtire, deci trebuie sa gasesti calea de mijloc.
Frica poate fi cel mai bun prieten al tau, depinde cum o folosesti.
Invata sa fii echilibrat ca o sa te ajute pe viitor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate nu e. Mergi la psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti asocial nu antisocial.

| Zuzu1991 a răspuns:

Normal, NU
se intampla in mod curent in societatea asta de RAHAT... da