| Andrei_Alin_1989 a întrebat:

Salut, eram ieri pe strada cu iubita mea si un prieten, fumam o tigara, stateam de vorba si am aruncat chistocul pe jos, de obicei fac asta, stiu ca este de prost gust si nu e deloc civilizat. Dupa 1 minut, apare un civil care ne duce la masina si ne scrie un proces verbal, prin care ne amendeaza cu 500 de lei pe mine (sunt minor) si cu 1000 de lei pe iubita mea care e majora. Ne-a spus ca avem termen de 15 zile sa platim amenda, am citit pe net si am gasit ca 15 zile ar fi termenul in care poti sa platesti jumatate de amenda, iar dupa astea 15 zile amenda trebuie platita integral. Intrebarea mea este, daca dupa astea 15 zile nu platim amenda, ea se va mari sau se va dubla? Si cum am putea sa prelungim termenul asta de plata sau chiar sa scapam de amenda? Ideea e ca, pentru mine nu este o problema atat de mare, dar iubita mea este foarte ingrijorata si este speriata si nu le poate parintilor ei de amenda.
Multumesc mult,

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca platiti in 15 zile va trebui sa platiti doar jumatate din minimul amenzii prevazut de actul normativ in baza caruia ati fost sanctionati. Daca nu platiti in acest termen va trebui sa platiti amenda stabilita, aceasta nu se mareste dar la amenda se pot adauga cheltuielile de executare silita. Daca nu puteti fi executati silit atunci amenda se poate transforma in ore de munca in folosul comunitatii.

| ywar a răspuns:

In Elvetia daca faci asa ceva echivalentul amenzii trece cu mult peste 1000 lei. Zi multumesc ca nu e mai mult.

| Andrei_Alin_1989 explică (pentru ywar):

Sunt conștient, dar pentru noi 1000 de lei este extrem de mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti scapa de amenda. Plateste macar jumate si intreaba acolo unde platesti pana cand trebuie sa platesti restul.

| dbigiu84 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te lasi de fumat mai ales fiind minor. Daca nu vrei sa te complici, mai bine platesti amenda in 15 zile. Poate o fi cum scrie pe internet, dar daca nu platesti in termenul pe care il ai amenda poate sa creasca.