| Legos a întrebat:

Salut! Eram intr-o intersesctie in care voiam sa fac stanga, cand dau sa fac stanga, aud si vad ca am fost lovit din dreapta spate de o persoana care voia sa faca tot stanga dar prin dreapta mea.Intrebarea e cine e de vina? Ca el zice sa ii dau o suma de bani ca sa nu mearga la politie si ca eu sunt vinovat.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia prezentata este reala vinovat este cel care te-a lovit. Incearca sa faceti o intelegere amiabila in acest sens si daca nu este de acord anunta politia.

| Legos explică (pentru Ioandelasal):

Eu am incercat sa ii explica si sa ii zic sa facem amiabila dar el nu si nu, ca merge la politie. Oricum o sa merg la politie sa reclam asta, acum am aripa din spate infundata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Legos):

Daca nu ai putut incheia constatarea amiabila atunci este obligatoriu sa anunti la politie, in maximum 24 de ore de la data faptei, pentru constatare si pentru a obtine autorizatia de reparatie.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.79.(1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie  în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
  a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
  b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

El e vinovat, destul de clar.
Vrea sa iti dea asigurarea bine, nu vrea mergi la politie in 24h de la accident.
Orice ai face NU ii dai bani.

| mi25 a răspuns:

Daca este o singura banda si tu acordai prioritate altor masini (dar chiar daca nu acordai, erai doar oprit), vinovatia este a celui care loveste din spate.
Declara accidentul la politie, altfel ulterior el poate sa-ti ceara despagubiri, iar tu nu ai baza repararii pe baza asigurarii lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu esti la banda prioritara, daca sunt 2 care o iau la stanga si se subtiaza la o singura banda atunci aia din extrema stanga e prioritara. Daca nu l-ai vazut inseamna ca nu o pornit inaintea ta deci mu1e la domnu. Mergi tu la politie si reclama-l si ca te-a amenintat si santajat

| Legos explică (pentru anonim_4396):

El a venit pur si simplu din spatele meu in timp ce eu dadeam prioritate celor din fata

| outsidethebox a răspuns:

Ar putea invoca neacordarea prioritatii de dreapta, insa întotdeauna este de vina cel care te lovește din spate (nerespectarea distantei )

| Legos explică (pentru outsidethebox):

Pai e o singura banda de facut la stanga si el a venit din spatele meu pentru ca nu avea rabdare si a vrut sa ma ocoleasca prin dreapta

| outsidethebox a răspuns (pentru outsidethebox):

Mai ales ca tu erai oprit, am văzut comentariul tau dupa postare.