Întrebare recomandată | vorovo a întrebat:

Eram intr-o zona si faceam sarituri pe niste balustrade (ele fiind in zona publica) si cineva a inceput sa ma filmeze. Eu doar voiam sa imi vad de treaba mea, sa ma simt bine si i-am spus ca nu vreau sa am treaba cu el. S-a apropiat de mine chiar cam la 1 metru distanta si a inceput sa imi puna tot felul de intrebari personale.

Am dreptul in situatia asta sa ii iau telefonul si sa ii sterg videoclipul?
Si daca nu am, ce pot sa fac, legitim, in loc de a chema politia prin telefon ca ar fugi imediat si daca il imobilizez atunci imi imaginez ca intru eu in probleme.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Esti pe domeniul public, nu ai ce sa faci sau cum sa ii interzici sa filmeze. Poate invoca la fel de bine ca filma norii sau o cioara in spatele tau...
Problema apare cand se apropie si te interpeleaza cu intrebari personale. Cel mai indicat e sa parasesti zona, nu ai de ce sa iti faci probleme degeaba.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe loc n-ai nici un drept, pe domeniul public nu este interzisa fotografierea sau filmarea, cu exceptia cazului ca este interzisa expres prin afisaj.
Doar daca esti minor este interzis sa te filmeze fara acord si atunci poti reclama la politie.

| Yuoia a răspuns:

Pe domeniul public, poate filma.
Tu nu ii poti lua telefonul. Se poate considera furt.
Dar ai putea sa chemi politia si sa dai explicatii ce faceai tu pe barele alea si de ce distrugi bunul public.

| oz_1736 a răspuns:

Nu ai nici un drept sa-i iei telefonul. Daca gasesti clipul postat il poti raporta