| Mirel123456789pl a întrebat:

Salut. Eu am permis, un prieten de al meu i-a luat cheile de la masina mamei si eu am condus fara ca ea sa ne dea voie. Daca se duce la politie eu pot sa patesc ceva? Intru la furt? Nu eu am luat cheile doar

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu tu ai luat cheile dar tu ai luat masina si ai plecat cu ea.
Cred ca mama ta nu o sa-ti faca plangere penala pentru asta, acum depinde si de cum te intelegi cu ea.
Daca iti face plangere penala poti fi acuzat de furt in scop de folosinta, conform Codului penal, citez:
"ART.230. Furtul în scop de folosinţă
  (1) Furtul care are ca obiect un vehicul, săvârşit în scopul de a-l folosi pe nedrept, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută în art. 228 sau art. 229, după caz, ale cărei limite speciale se reduc cu o treime.
ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Pedeapsa ar fi inchisoarea de la 4 luni la 2 ani sau amenda penala.
Cel care a luat cheile va fi pedepsit drept complice sau coautor, pedeapsa fiind aceeasi.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ioandelasat vorbeste prosti. Tu locuiesti cu ama ta? De regula, luarea de bunuri intre rude de gradul I si II nu se socoteste furt.
In plus, mama ta nu poate dovedi ca nu ti-a dat ea cheile, tu fiind fiul ei. Cel care a luat cheile putand fi martor ca, la cererea ta, mama ta ti-a trimis cheile prin el.

| DaniTDCI a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Mai informeaza-te, infractiunea tot infractiune ramane indiferent de gradul de rudenie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Eu ma refeream la fratii, parintii si copiii care care locuiesc impreuna.