| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Eu locuiesc in Elvetia si am facut 9 clase, adica doar gimnaziul. Daca ma reintorc in Romania pot sa dau de permis? Am auzit ca sa introdus o noua lege si trebuie sa am 10 clase sa pot lua permisul. Eu chiar daca am 9 clase as zice ca am dreptul sa dau de permis pentru ca nu am facut scoala in Romania si nu e valabila pentru mine, important este sa stiu sa scriu si sa citesc si eu am capacitatea de a scrie si citi. Sunteti de acord? Credeti ca voi putea da de permis? Pentru cei care se intreaba de ce am facut doar 9 clase sa stiti ca a fost alegerea mea sa termin gimnaziala si sa nu mai merg la liceu ca nu aveam media minima pentru a intra.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu a fost adoptata nici o lege noua si legislatia rutiera actuala din Romania nu prevede nici o conditie de studii, important este sa stii citi si scrie, asa ca vei putea sustine examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, indiferent ce studii ai.