| MihaiB2001 a întrebat:

Salut! Eu și iubita mea trecem printr-o perioadă dificilă. Ea are 17 ani și eu 20. Ideea este ca ea este in plasament la o familie iar familia care o are în plasament a fost decazuta din drepturi. Acum apare mica problema ceva personal. Ni s-a spus ca daca ne căsătorim civil o pot lua la mine. Chiar dacă este minoră. Noi acum asteptam hârtia de la tribunal care sa ne confirme asta. Pentru ca in sedinta ni s-a spus ca avem dreptul sa ne căsătorim. Acum familia care are grija de iubita mea se comporta aiurea rau cu ea Și vreau sa se mute la mine. Intrebarea mea este daca iubita mea se poate muta la mine acasă până vine hârtia de la tribunal

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca procesul este terminat si s-a pronuntat hotararea puteti obtine pronuntarea de la judecatorie, inainte de a fi redactata si trimisa sentinta.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate muta la tine. Si va puteti casatori, un minor se poate casatori de la 16 ani, conform Codului civil din 2009, republicat în 2011, citez:
"ART.272.Varsta matrimoniala
(1) Casatoria se poate incheia daca viitorii soti au implinit varsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de 16 ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai sau, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea instantei de tutela in a carei circumscriptie minorul isi are domiciliul. In cazul in care unul dintre parinti refuza sa incuviinteze casatoria, instanta de tutela hotaraste si asupra acestei divergente, avand in vedere interesul superior al copilului.
(3) Daca unul dintre parinti este decedat sau se afla in imposibilitate de a-si manifesta vointa, incuviintarea celuilalt parinte este suficienta.
(4) De asemenea, in conditiile art. 398, este suficienta incuviintarea parintelui care exercita autoritatea parinteasca.
(5) Daca nu exista nici parinti, nici tutore care sa poata incuviinta casatoria, este necesara incuviintarea persoanei sau a autoritatii care a fost abilitata sa exercite drepturile parintesti."

| MihaiB2001 explică (pentru Ioandelasal):

Păi da dar tocmai asta este. Ca noi am fost la judecătoria pentru a scăpa ea din plasament și pentru a ne căsătorii. Noi acum asteptam si hotararea scrisă de la tribunal. Iar iubita mea nu vrea să mai stea la asistenta maternala pana vine hârtia aia. Înțelegi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MihaiB2001):

Daca procesul este terminat si s-a pronuntat hotararea puteti obtine pronuntarea de la judecatorie, inainte de a fi redactata si trimisa sentinta.