| Pitariu a întrebat:

Fiul meu are 13 ani, face 14 in august si vrea să facă bani, nu inteleg de ce la o varsta asa de frageda dar na... Asa eram si eu. Oricum. El dorește să facă glovo sau ceva similar. Poate sa muncească la acesta varsta la aceste job-uri? A, am uitat sa mentionez ca are cu ce sa se transporte prin oras...cu bicicleta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate sa munceasca legal, cel putin din 2 motive:
1.Varsta minima pentru a se angaja singur este de 16 ani. Se poate si de la 15 ani dar numai cu acordul parintilor.
2.Pana la 14 ani nu poate circula legal cu bicicleta pe drumurile publice.
Asa fiind se va putea angaja, cu acordul vostru, abia dupa implinirea varstei de 15 ani, atunci va avea si varsta necesara circulatiei cu bicicleta.