| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Fratele meu a facut abonament la telekom,după o perioadă a plecat in Franta, mi-a lăsat cartela lui de telekom, eu am pierdut telefonul, am fost la telekom si acolo mi s-a spus că ei nu poate sa imi dea cartela deoarece imi trebuie procura de la el.Ma gandesc sa ma duc la telekom sa ma dau drept el si sa iau cartela.Pot păți ceva in aceasta situatie? Sa ajung la pușcărie sau sa primesc vreo amendă daca aia de la telekom se prind ca nu eu sunt proprietarul? Pot păți ceva? Dacă da, ce?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe langa ca n-ai fost atent te gandesti sa comiti si o infractiune, respectiv fals privind identitatea, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.

| Wr3nch a răspuns:

laughing Buna gluma. Te dai drept el si cand iti cere buletinul ce faci? laughing

| Alindinu472 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nimic,semănăm foarte mult

| Wr3nch a răspuns (pentru Alindinu472):

Si va cheama si la fel? laughing

| alina2k18 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ahahaha, uitase de partea asta laughing

| antimulte a răspuns:

Nu te risca. Mai bine iti face o procura sau o declaratie strict in acest sens, in care spune ca e pentru Telekom, si t-o trimite pe net. Adica o inlocuire de cartela nu e credit la banca, nu e atat de strict. Daca refuza, ai si tu moneda de negociere, le zici ca inchizi abonamentul. Dar nu risca sa faci un fals in declaratii privind identitatea si uz de fals ca poate iese prost, stii prin sediile Telekom au si camere...