| Ewals a întrebat:

Salut grup, se poate vinde un teren dacă nu am titlu de proprietate pe teren?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate vinde in mod legal, la notarul public trebuie sa dovedesti ca esti proprietar sau sa ai o procura speciala de la proprietar si actul de proprietate al acestuia.

Bula
| Bula a răspuns:

Vanzator poate fi doar proprietarul sau imputernicitul lui legal.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, fiindca este ilegal sa vinzi ceva ce nu-ti apartine tie cu acte.
Este ca si cum ai furat ceva si l-ai vandut si pentru acest lucru pedeapsa este puscaria.

| carevaescu a răspuns:

Tu personal poti doar intermedia vanzarea. Doar proprietarul poate semna actele de vânzare cumpărare

| helpforyou a răspuns:

Terenuri agricole s-au vandut doar pe contract de mana. Dar acesta nu iti da dreptul de intabulare.

| BeingSelfless a răspuns:

Cel mult ai putea face intermediere de vânzare, adică tu vinzi în numele altora.
Totuși, intermedierea în dine se face pe baza unui contract de intermediere cu proprietarul, cu voința directă a proprietarului că vrea să vândă.
Altfel, nu, nu poți face nimic.