| KnyRPG a întrebat:

Salut, ieri am primit niste mesaje de la fratele unui coleg care ma amenita cu bataia pentru ca nu am vrut sa-i dau niste bani pe un joc eu i-am zis bafta si a inceput sa-mi adreseze injurii si sa ma ameninte stie cineva ce primest e daca il reclam la politie pentru. Amenintari la adresa mea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i faci plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data amenintarii.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Amenintarea este in Codul Penal. Mergi impreuna cu unparinte la politie si depune plangere. Minorii de la 14 ani in sus raspund penal pentru faptele lor.

| Samariteanul a răspuns:

Daca te agreseaza anunti dirigintele/parintii. Daca te loveste anunti politia si parintii.

| Jonas94 a răspuns:

Cu mesajele te poți duce la poliție și să-l reclami pentru amenințare.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Salut,parerea mea e ca nu merita sa apelezi la organele legii pentru atât... încearcă sa il eviți.In caz ca te loveste, anunță poliția. Poți scoate bani frumosi de pe el...

Răspuns utilizator avertizat
| TediiL a răspuns:

Scoate-l pe interval, fii bărbat
Cine ii el sa te înjure pe tine? Când o sa ajungă la nivelul tău, atunci ii permiți sa vorbească cu tine, până atunci vorbește doar când ii dai tu voie
Daca vrei metode de ii face rău
Caută pe net
Dar nu-l lasa să scape
Fara un os rupt nu trebuie sa scape jegul ala de idiot

| NoneOfUrBusiness a răspuns (pentru TediiL):

Violenta nu va fi incetata tot cu violenta. Lasa orgoliile de barbat. Asta nu e sfat de dat.

| Bogdann1107 a răspuns (pentru TediiL):

Gandesti cand scrii sau scrii inutil de a te afla in treaba. Sfaturile astea de rahat folosestele tu nu mai indemna aiurea

| TediiL a răspuns (pentru Bogdann1107):

Eram ironic, fa diferența intre ironie si seriozitate
Nu e treaba ta

Răspuns utilizator avertizat
| TediiL a răspuns (pentru sd190):

Eram ironic :/
Animal ești tuwinking

| NoneOfUrBusiness a răspuns:

Daca ii datorezi bani, fii corect si plateste-i jocul. Daca ti-a cerut asa, ca se vede el mare si tare incearca sa vorbesti cu parintii tai, ei te vor sustine moral si impreuna veti gasi o solutie. Intr-adevar nu este normal sa fii amenintat, dar nici sa raspunzi inapoi cu violenta. Daca vezi ca nu inceteaza du-te la politie cu screenshoturi ale mesajelor. Nu o sa il bage la puscarie sau ceva de genul, dar chemandu-l la sectie il va speria putin.

| Bogdann1107 a răspuns (pentru NoneOfUrBusiness):

Un raspuns demn de varsta pe care o ai, felicitari

| Irina7 a răspuns:

Amenitarile trebuie luate in serios pentru afectul psihic al fiecaruia. Nu e normal sa fii amenintat! Parerea mea este sa va duceti la politie sa urmati calea legala.