| Nume2 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva cum sta treaba cu plata amenzilor rutiere si dovada achitarii acestora?
Am luat acum vreo 2-3 luni o amenda intr-o alta localitate, am platit-o in termen de 15 zile la primaria de care apartin si mi-a fost inmanata o chitanta si procesul verbal, acum am auzit de la cineva ca ar trebui sa fac dovada platii amenzii. Sunt obligat sa fac treaba asta? ( distanta fiind destul de mare ). Prin ce modalitati pot face asta? Daca nu o fac ce se poate intampla, avand in vedere ca deja a trecut ceva timp?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| armiaso a răspuns:

Nu trebuie sa faci nicio dovada, amenda apare in acelasi loc unde apar si impozitele daca ai imobile sau autoturisme pe numele tau, odata achitata amenda soldul devine 0 iar tu primesti chitanta.