| Danielstan a întrebat:

Salut, imi poate spune si mie ce amenda si cate puncte se da daca m-a luat radarul pe autostrada viteza fiind 110 si limita 80?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depasirea vitezei cu 21-30 km/h se sanctioneaza cu 4-5 puncte-amenda (in prezent 580 lei sau 725 lei) si 3 puncte penalizare.
Se poate plati numai jumatate din minimul amenzii, respectiv 290 lei daca platesti amenda in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca era sa te ia, primeai deja amenda.

| Danielstan explică (pentru suntserios):

Cu aproximativ 5 km sa intri in Bucuresti mai exact la km 15-16 este limita 80 pana sa intri pe centura

| sierra1 a răspuns:

Dacă n-ai luat-o pe loc, ai scăpat!

| Panamax a răspuns:

Ce rahat de autostrada are limita 80?

| Danielstan explică (pentru Panamax):

Cu aproximativ 5 km sa intri in Bucuresti este limita 80 pana sa intri pe centura